| Dixiclart a întrebat:

Doare atunci cand iti scoate firele de la operatia de apendicita? M.am operat ieri si joi imi scoate firele Eu am 5 copci si mi-e cam frica foarte foarte frica de durere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am 4 operatii pe burta, pe intreaga burta. Nici acolo nu m-a durut. Tu ai in partea dreapta jos unde este o zona mai putin sensibila si operatia este foarte mica. Curaj!

| Violleta2022 a răspuns:

Deci nu ai fire, ai copci, ceea ce-i mai simplu si mai usor de scos!

| CuriousStuff a răspuns:

Nu doare absolut deloc. Mai degraba gadila. Eu am avut de doua ori nevoie de suturi si imi amintesc (chiar daca a fost acum ceva timp) ca senzatia pe care am avut-o cand mi le-a scos a fost de gadilat.
Medicina asta se ocupa in mare parte de tratarea durerii, marea majoritate din manoperele medicale care se fac nu trebuie sa provoace durere. Orice manopera care implica provocare de durere se face sub anestezie. Asa ca mergeti fara frica la medic, scopul lui nu e sa provoace durere ci sa o stopeze.

| PeFuga a răspuns:

Daca e posibil sa doară, o sa dea cu putin anetezic local sa atenueze durerea. Oricum, durerea aia nu e îngrozitoare, asa ca nu te panica.

| Claudiu1905 a răspuns:

Daca ti le scot eu doare ca naiba, din nefericire m-au scos in suturi din spital cand au vazut ca nu ma pricep. Esti pe maini bune. Ei pot sa-ti scoata si apendicele fara anestezie si sa nu simti nimic, dar niste amarate de fire, sa fim seriosi

| Petripetri a răspuns:

Nu doare deloc o sa dea cu betadina si cand le scoate o sa simti niste furnicaturi

| MOvidiu a răspuns:

Stai linistita...nu doare la extragerea firelor. Nici nu simti...
Ce a fost greu.a trecut!

| flytothemoon a răspuns:

Nu stiu de altii. Dar pe mine m-a durut in draci. Doctorul care ma operasa a intrat in concediu perioada aia si mi-a scos fierle o incompetenta. Fara spray sau anestezie. Efectiv pe viu. Am tipat cat m au tinut plamanii si tipa aia radea ca proasta. Te sfatuiesc sa ceri o anestezie! Sau cel puti un spray sa ti amorteasca zona.Bafta!