| gabriel82 a întrebat:

Doresc sa aflu care sunt diferentele intre amoxicilina si oxiclina.
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt doua antibiotice destul de diferite. Alta compozitie, alt spectru, alte reactii adverse, alte indicatii. Intrebarea e prea vaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi din nou la dr. E posibil sa fie suficienta oxacilina.Amoxicilina nu merge iar ampicilina nu se combina cu oxacilina.

| gabriel82 explică:

Am un furuncul deasupra ploapei si l-am cam chinuit. ca urmare ziua urmatoare m-am trezit cu ochiul umflat. In aceeasi zi am ajuns la medic si mi-a facut o incizie pentru eliberearea purioiului.
Problema este ca 10 ore mai tarziu, umflatura nu a scazut, din contra. Ploapa este ceva mai umflata decat dimineata.
Revenind la intrebare, vroiam sa stiu daca este suficient sa iau oxacilina sau trebuie neaparat amoxacilina sau daca pot combina oxacilina cu ampicilina.
Multumesc