| Mosotti a întrebat:

Doresc sa spun ceva despre depresie si anxietate. Spune colegul nostru simplu ca nu se vindeca depresia cronica, cum asa? Destui se vindeca daca-si urmeaza tratamentul cu sfintenie, de exemplue prietenul meu a avut anxietate de mic, s-a trezit la 36 ani sa se trateze cand era sa cada jos de rau, s-a tot agravat, i-am zis si nu s-a dus la medic, e programator, are minte dar nu stiu de ce nu s-a dus. A luat Spitomin 30 mg/zi dat de medic si s-a vindecat, a luat 2 ani, dupa aia a ramas bine fara tratament, deci nu generalizam ca nu se vindeca, dar a primit trat corect si l-a urmat. Nu am inteles de ce oamenii nu urmeaza trat.

sadrian46 spune ca leacul depresiei este miscare, iesitul si etc, si recomanda sa aiba acela un ideal in viata. Nici nu conteaza ce zice ala in cartea aia de 200 pagini. Chiar am discutat cu medicul despre chestiile astea, a spus "ei nu au studii de medicina, medicamente, mecanisme dar se baga". O depresie serioasa sau anxietate, ori si si, nu se duce fara tratament, chiar si aia moderata, se poate agrava si se poate lasa cu suicid. Asta chiar prietenul meu medic de pe FB a spus-o. Din moment ce are un om depresie, intai sa treaca si apoi vin de la sine toate alea nivel 0 pana la 3 sau ce o fi. Daca ajungi sa-ti pui problema ca trebuie aia si aia, deja nu e ok, iar daca te fortezi te chinuie, e ca si cum vrei sa accelerezi cu frana pusa la masina, e aiurea. Se trateaza depresia si de la sine ii vine omului sa faca ce trebuie, in mod automat. Bine sa fie depresie, nu o suparare normala si sa o luam ca depresie.

Si la intrebarea ta Simplu, nu pot spune care e cel mai bun antidepresiv sau anxiolitic, depinde de om. Unuia ii merge un AD foarte bine fata de oricare altul, altuia ii merge bine altul, sau la 10 insi le merge acelasi lucru foarte bine. De ex unuia de pe romedic nu i-a mers nici 10 AD-uri, a luat unu Brintellix, si asta ii merge bine. La altii merge Cipralex foarte bine. Iar pentru anxietate merge bine de ex Spitomin 30 mg, asta merge la multi, si nu are efectele secundare unui AD, dar multi medici nu il dau, isi face efect ca si un AD in minim 21 zile. Incep cu ce nu trebuie, direct cu un AD SSRI plus un anxitolitic benzo trei sapt ca sa ia anxietatea mai sus data eventual de AD, apoi scot benzi si ramane AD care-si face treaba si pe anxietate, dar SSRI face praf sexul, Spit nu. Sau da alte combinatii gen haloperidol plus carbamazepina, sau baga antipsihotic de-i face leguma pe aia si vin si spun ca trat nu ajuta, ca e aiurea sa luam, ca i-a facut praf, si lumea generalizeaza fapta unui medic naspa. La unii merge si un AD+ doza mica antipsihotic f bine.
Altii dau Remeron care nu ataca sexul pe timp trat, dar sedeaza si urca pofta de papau, la altii le merge f bine si nu sedeaza, dar la mai putini. E bun anxiolitic.

Altii baga un AD SSRI si Bubropion, primul e pe serotonina, al doilea pe dopamina si noradrenailina, deci e relativ rau de tot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
102 răspunsuri:
| Mosotti explică (pentru supadeceapa):

Mai, acum eu sincer nu vad nimic aiurea la Ioneasca, ea spune cum crede caci a citit, a auzit, si daca asa zic aia, ea ce sa zica?! Crede in specialisti, DAR daca se explica si se aduc argumente, ar trebui sa invete din asta si usor usor sa stie adevarul, aici sunt de acord, daca nu face asta, atunci este altceva, dar oricum ar fi, intentia ei, asa cum am spus, este buna. Si daca stie sau nu stie, oricum eu apreciez la om intentia.

Gandeste-te ca pe softpedia era un user care zicea in unele cazuri "sinucide-te, gata, nu mai e alta solutie, trebuie sa te sinucizi", si NU glumea. Astia sunt de condamnat.

Eu pe asta insist pe partea medicala, pentru ca se distrug vieti la unii daca nu se duc la medic la timp, pe langa ca se poate agrava si pot ajunge netratabili sau foarte greu tratabili, sau tratabili dar luand toata viata un tratament care in multe cazuri iti face sexul praf, se poate lasa cu suicid! Si cum sunt prin domeniu, de aia imi permit sa spun ce spun, insa se poate verifica si in realitate ce spun, daca eram sanatos faceam medicina, dar nu s-a putut din pacate. Eu explic ca sa simta omul notiunea, nu "asa e si nu e ca tine", adica sa isi dea seama omul ala ca ar fi asa.

Sunt multe cazuri care daca se duceau la timp luat trat o perioada si apoi nu, dar cu fiecare recadere devenea mai nasol de tratat si au ramas cu trat mereu, unii si-au revenit si dupa 25 ani de depresie, este corect, chiar daca nu s-au tratat, apoi au scos trat si au ramas bine, sunt tot felul de cazuri, dar si asa, sa nu ai 25 ani viata, cum e? Deci oricum ai da-o, viata trebuie luata inapoi cat mai repede.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Mosotti):

Fără un istoric medical și studii de specialitate nu poți să-ți dai cu părerea despre situația unui om. Somnicul ăla este rezolvarea unui procent prea mic de oameni. Oamenii normali nu își prea bagă în seamă depresiile, pot trăi cu ele, pentru că mulți nici măcar nu fac diferența între o tristețe temporară și o depresie serioasă. Așa că dacă un om ajunge să spună sincer că bă, eu sufăr și-s lipsit de orice speranță, sunt apatic și nu știu cum să ies din asta, înseamnă că omul are o problemă serioasă și nu trebuie tratat atât de superficial cum face Ioneasca de atâta timp pe acest minunat site. O știu de prea mult timp pe această ecvidee, nu o cred capabilă de gesturi mărețe laughing. Cunosc foarte multe cazuri de depresie și anxietate, sunt prea diferite între ele, nu e un diagnostic ușor de pus. Să crezi că totul se rezumă la niște hormoni secretați în timpul somnului pentru că așa ai citit tu într-un articol pe kudica în 2012 e... cretinism.
Problema nu e lipsa ei de informare, ci încăpățânarea ei de a-și da cu părerea despre lucruri care o depășesc. Nu e prima dată când e sancționată de alți useri. Îți pierzi timpul cu ea, e genul de persoană care nu învață din interacțiunile cu ceilalți, ce i-a intrat ei în minte într-o zi de primavară când se că.ca în fundul curții cu ziarul Libertatea pentru femei în mână nu-i scoate nimeni din căpșor. Dar e drăguț că ai atâta răbdare cu orice mandril laughing.

| Mosotti explică (pentru supadeceapa):

Da, eu raspund la general, chiar daca raspund ei, citesc toti. Si vb ca am avut mult tangenta cu domeniu. Nu ma deranjeaza daca imi pierd timpul, eu spun ce am de spus, am rabdare cu oamenii, am dorit sa interactionez cu oameni, de aia psihologia a fost o pasiune, chiar daca linia principala a fost informatica. Dar daca nu cunosc ceva, nu raspund, nu ma bag, iar daca cineva dintr-un domeniu spune ceva ce eu nu stiu, invat, iau aminte ca sa evoluez, sa stiu si eu. Zic asa "ma.ia ce zice asta?".

Normal ca multi oameni nu fac diferenta intre o depresie si suparare normala, insa totusi e o diferenta, una la mana in depresie tristetea este mai adanca si durabila in timp prea mult timp, suparerea in general trece si nu este asa neagra. Dar si daca nu sti, se duce omu la un medic si intreaba, nu sta asa in prostie. Se spune in multe locuri si in mod repetat de depresie, se spun simptomele, vizita la medic se poate face pentru clarificarea situatiei, deci nu stai asa, incerci sa rezolvi.

Cand vi si spui ca de 5 luni o tii in suparare in prostie, si iti umbreste viata de nu mai ai chef de nimic, e cam clar ca ai o depresie (motivele conteaza dar nu in totalitate, nu uita ca-s aurolaci care nu au nimic, si stau in cele mai urate conditii, sau tarani simpli fara multe, si rad, zambesc, se bucura de orice e simplu). Pana si la un deces care e cea mai mare durere, tot trece, daca in 6 luni nu trece, se considera depresie, nu e chiar asa greu de separat una de alta de catre un medic. La acelasi factor de mediu se reactioneaza cumva sau altcumva, aici e dovada ca nu mediul e totul, si ca de fapt reactionarea la mediu depinde cumva fie de chimia din creier, fie de problemele psihologice.

Ai sa vezi ca daca de exemplu ai reusi sa mentii nivelul chimiei din creier neschimbat, cand vine ceva rau, nu vei mai reactiona deloc negativ, pentru ca la factori negativi, supararea, tristetea, nervii, furia, frustrarea vin din faptul ca pica serotonina, dopamina, endorfinele la un anumit nivel mai sus sau mai jos (ca asta face diferenta la cum reactioneaza unul sau altul la acelasi factor de mediu), pica una din ele sau mai multe, ca mecanismul e complex si sunt implicate si altele, dar asa in mare cam asa este, alea sunt principalele. Si o suparare normala trece pentru ca revine nivelul neurotransmitatorilor la normal printr-un mecanism destul de interesant care are legatura cu cel al indragostelii si a faptului ca trece, daca nu mai revine nivelul la normal, ramai asa jos cu starea.
Daca ai putea ca atunci cand e ceva rau sa urce chimia, ai sa vezi ca vei fi mai fericit, nu conteaza ca real e ceva rau. e doar un exemplu.

Chestiile astea nu se gasesc moca asa scrise, astea le afli din practica, fapte, tragi din studiu concluzii cu propria minte, si asta ajuta sa nu preluam orice se zice, ca de multe ori e eronat chiar si de asa zisi specialisti spus.

| YuliaNNN a răspuns:

Cred ca depresie si anxietatea s-au instalat la mine cand nu dormeam nopti intregi, ma culcam pe la 5 dimineata, etc.

| Mosotti explică (pentru YuliaNNN):

Nu crezi bine, deja aveai probleme, s-a agaravat in timp si ai inceput sa simti ca nu mai esti bine, nu ca te culcai la 5, milioane de oameni in lume care lucra de noapte nu mai fac depresii, deci nu este asta. Ai avut probleme genetice de mult.

| YuliaNNN a răspuns (pentru Mosotti):

Plus ca a fost o perioada de 3 luni de infometare ca sa slabesc.Serotonina putina probabil ca nici unele rani nu se mai inchegau. Curgea sange la greu...

| Mosotti explică (pentru YuliaNNN):

Nu conteaza, cati nu au facut foame si nu au nimic. Faptul ca curgea sange la greu nu are nici o treaba cu serotonina care oricum si daca ar fi, aia din sange nu are treaba cu aia din creier. Ai probleme si daca e, trebuie sa mergi la medic sa spui problema. Sigur ca pe cei sensibili, nesomnul si altele agraveaza sau declanseaza mai devreme, dar nu aia e cauza reala.

| YuliaNNN a răspuns (pentru Mosotti):

Da iau spitomin si un adjuvant pentru el...ma simt mult mai bine dar nici erectie nu prea mai am... daca dau de vreuna dornica ce dracu fac? Si daca las tratamentu? Mi l-a dat pe o luna

| Mosotti explică (pentru YuliaNNN):

Seroxat sau Cipralex iei? Da, e normal sa nu mai ai erectie, pai daca dai de una nu faci, daca lasi tratamentul cazi iar si degeaba mai intalnesti una dornica ca dupa un timp nu o sa mai ai iar erectie dar de la depresie, si aia permanent.
Asa, iei trat, dupa aia il scoate cand considera, si vei fi bine si cu erectie, deci nu ai de ales, o sa dai de una dupa ce te faci bine. Adica ai de ales, lipsa sex un timp, lipsa sex definitiv.

Cum sa lasi trat daca ti-a dat medicul? Ptr tine nu e sanatatea ce mai importanta? Dar poate nu realizezi ce inseamna, am zis mai sus. Vezi ca dupa 3-4 sapt se simte si mai bine efectul, si e posibil sa mai prelungeasca, sa nu te sperii, e normal daca face asa, sa se consolideze bine treaba, sa nu mai recazi dupa ce scoate.

| Mosotti explică:

Da, n-are nimic ca faceai asa, acum mda, trebuie mai greu, si va fi si mai greu cred ca, dar nu conteaza, sanatatea e mai importanta, nu da inapoi pentru un amarat de sex ca il vei pierde oricum apoi. Ca daca nu o sa mai ai nici pofta, nu o sa te mai deranjeze cat iei trat, si e mai bine.

| AvalohAlyn a răspuns:

Ce parere ai despre Prozac?(fluoxetina)? E bun?
Il iau pentru TOC.

| Mosotti explică (pentru AvalohAlyn):

Pai este bun! Pentru unul e bun, pentru altul nu e bun, e relativ, orice antidepresiv si anxiolitic e bun pentru la care merge, in cam 21 de zile vezi daca merge sau nu, maxim o luna, nu conteaza ca la inceput nu simti ceva bun.