| Mihai_Dyana_1994 a întrebat:

Dragilor port de 4 luni ochelarii pentru distanta am avut dioptrii de -2, 25 la ambii ochii. Sunt sanse sa imi sacada incat sa nu mai am nevoie vreoata de ochelari si cam in cat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anca95 a răspuns:

Nu,nu scad dioptriile si chiar daca te operezi miopia reapare, spun asta din surse sigure.Un profesor doctor mi-a spus asta.Nu trebuie sa fii complexata de chestia asta.In zilele noastre majoritatea tinerilor poarta ochelari.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai dioptrii de -2.25 si abia de 4 luni porti ochelari? cum te ai descurcat pana acum?

nu, nu sunt sanse sa scada incat sa nu mai ai nevoie de ochelari. diptriile astea scad doar prin operatie

| PeFuga a răspuns:

Depinde. Daca ai peste 22 de ani, nu mai are cum sa recidiveze. Iar daca faci operatie, efectul nu este nici garantat si nici definitiv.

| Mihai_Dyana_1994 explică (pentru PeFuga):

Am 14 ani.