| DayaMeow a întrebat:

Dupa ce privim la o sursa intensa de lumina nu mia vedem un tim.De ce?:d :O3
Multumesc anicipat. Fundaa\m/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca lumina este puternica, ea amprenteaza retina, cea care e responsabila cu preluarea luminii, si lasa acolo o urma un timp (cu cit e mai puternica sursa de lumina, cu atit timpul e mai indelungat, exact cum lasa lumina o urma pe filmul din vechile aparate de fotografiat (insa acolo pentru totdeauna), si de aceea mai apoi nu mai putem percepe valorile normale ale luminii. E aceeasi chestie ca si cind intri intr-o incapere intunecoasa de la lumina zilei - iti ia ceva timp ca sa te poti obisnui cu intunericul si sa distingi ce se poate vedea (forme, contururi).

| Holocaust a răspuns:

Oare pentru ca ochii au nevoie de un timp de acomodare? Doar spuneam...

| RoseOfTheFire a răspuns:

Da si mie mi se intampla des o fi din cauza luminei prea puternica pentru ochiul sensibil.