| anonim_4396 a întrebat:

E adevărat că dacă ai mai mult de 3 atacuri de panica ești considerat schizofrenic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu vreau sa rad de problemele tale dar asta e cea mai mare prostie pe care am auzit-o laughing

Vezi ce se intampla daca il asculti pe Donsavas care da diagnostice pe aici si baga copiii in sperieti?

Ai 2 variante daca tu zici ca ai avea vreo tulburare de anxietate:
1. Mergi la psiholog si o sa te lamureasca ce si cum si poate o sa te si ajute (asta daca si tu esti dispusa sa cooperezi)
2. Citesti o carte despre anxietate. Sunt o gramada si multe pe intelesul tau, nu neaparat pentru psihologi (cauta pe Scribd, acolo gasesti si gratis online)

| sopranaCadaverica a răspuns:

Atacul de panica este un simptom al unei boli, nu o boala in sine. De asemenea, atacul se poate declansa si in cazul in care intalnesti obiectul unei frici enorme (fobii, de exemplu - arachnofobia). La schizofrenici e mai complicat si e un diagnostic destul de serios, se poate depista numai de medicul specialist.
Atacurile de panica se mai intalnesc si la anxiosi, daca suferi de sociofobie sau anxietate sociala. Depinde si de intervalul la care acestea se desfasoara. Daca ai trei pe zi, inseamna ca esti intr-adevar foarte stresata si ar trebui sa ceri ajutorul unui terapeut, asta daca nu incerci tu singura sa gasesti o solutie pe cont propriu (meditatie, un hobby relaxant sau plimbari in natura). Frecventa cu care se petrec iti poate spune cu exactitate cat de grava e problema ta. Mai bine ai vorbi cu un terapeut, chiar daca nu sunt asa de dese. Alimenteaza-te si hidrateaza-te correct!

| wpetterssone a răspuns:

Atacurile de panică sunt simptome ale anxietății, iar anxietatea poate fi un simptom al schizofreniei, însă doar pentru trei atacuri de panică nu vei fi diagnosticată cu schizofrenie.