| Kodokuna a întrebat:

Epilepsia este ereditara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Epilepsie.

http://www.topmedica.ro/blog/category/epilepsie/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Este posibil sa existe agregare familiala (adica mai multe cazuri de epilepsie in familie), dar nu este obligatoriu sa existe istorie familiala de epilepsie pentru ca cineva sa faca epilepsie.
http://www.i-medic.ro/boli/epilepsia

| zuzualina a răspuns:

Din pacate, da

insa nu e neaparat sa se manifeste la prima generatie de mostenitori