| Chocolate a întrebat:

Este adevarat ca calculatorul, televizorul, lumina puternica, somnul neindeajuns si nepurtarea ochelariilo de vedere de distanta ajung la cresterea dioptriilor? daca nu...atunci ce le scade?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei_6051 a răspuns:

Antrenamentul ochilor este ceea ce scade dioptriile. incearca exercitiile de pe renuntalaochelari.com

4 răspunsuri:
| alexam a răspuns:

Deci... Corectia problemei de vedere prin purtarea de ochelari nu inseamna ca valoarea dioptiilor poate sa scada, desi exista persoane carora le poate scadea valoarea, dupa varsta de 60 de ani, dar nu cu mult. Cea mai proasta combinatie pentru ochi este cea de lumina naturala si artificiala ( cand esti la comp. tot ai putina lumina in casa de afara, de pe geam, in timpul zilei, ca sa nu mai spun de neoanele groaznice din scoli care se tin aprinse desi e un pic de lumina afara... ). Somnul neindeajuns nu are NICI o legatura cu dioptriile! Singura faza e ca ochii iti sunt poate, mai obositi, ca intreg organismul de altfel. Exista oameni care se simt ok cu doar 5 ore de somn, altii dorm 7-8 ore pe noapte, cum scrie,, la carte,, big grin. Acuma... TOTUL depinde si de valoarea dioptriilor si daca e mostenita sau dobandita problema de vedere. Parintii mei nu au avut probleme de vedere decta dupa varsta de 40 de ani, dar eu am aflat de curand ca am si trebuie sa imi fac ochelari. EU am lucrat,, cu ochii,, in monitor timp de 3 ani si ceva, intre 8 si 12 ore pe zi... crying Ideea e ca sunt doctori sau optometristi care iti spu sa iti faci ochelarii cand ai un - 0, 25 doar, pe cand altii de-abia la -0, 75 ti-l recomanda... Desi lucrez in domeniu, eu inca nu mi l-am facut, vreau sa mai aman, dar numai putin. Un ochelar bun are o lentila cu antireflex, iar persoanele ce sufera de fotofobie ( pe care ii deranjeaza lumina ( puternica )a Soarelui - de regula cele ce au ochii mai deschisi la culoare - albastri, verzi, etc. ) isi fac cu lentila heliomata si cu antireflex. Heliomat inseamna cand se coloreaza la Soare in functie de intensitatea luminii acestuia ( in gri sau maro! ), sunt buni si iarna, cand lumina se reflecta in zapada f curata, sau vara la mare, unde otot asa lumina se reflecta in nisipul de pe plaja... big grin Dioptriile cresc oricum, in majoritatea cazurilor, ele avnd legatura cu fiecare tip de organism! Dar, de exemplu daca stii ca ai nevoie de ochelari dar amani multa vreme, atunci iti va fi destul de greu sa te obisnuiesti cu ei... sau daca mergi dupa 5 ani la control ( cand el trebuie facut din 6 in 6 luni sau macar la 1 an ) dupa ce purtai un -1, 00 sa zic, atunci e clar ca vei,, sari,, poate la - 2, 25, si iti va fi greu sa acomodezi. Un dr. bun sau un optometrist, aflad tot ce trebuie despre tine, iti va pune insa, o lentila intermedara, adica nu direct -2, 25... Si cam asta, deja cred ca nu itit vine sa crezi cat de mare e raspunsul. Sper sa iti fie de folos si sa imtelegi cum stau lucrurile... happy Ciao!

| Andrei_6051 a răspuns:

Depinde de obiceiurile pe care le ai zi de zi. orium poti sa ai o vedere sanatoasa fara operatie, lentile sau ochelari. cum? http://tinyurl.com/m5rzz9

| Chocolate explică:

Atunci ce le creste*....am vrut sa spun angry

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu port ochelari de la 5 ani si vederea s-a imbunatatit dar acum la 22 de ani stopeaza asta pentru ca port ochelari, daca nu as purta dioptria s-ar mari. Ochiul se "chinuie" sa vada, muschiul ochiului oboseste si de aici creste dioptria, mai ales ca ochiul nu este protejat, parerea mea.
Ce le scade? Corectia cu ochelari, exercitii de corectie... e ca si cum ai un picior rupt si il corectezi cu un ghips.
Plus te poate ajuta si varsta, cu cat corectezi la o varsta mai mica cu atat vederea se va imbunatati. Oricum exista mai multi factori care influenteaza cresterea sau scaderea dioptriei, cel mai bine este sa vorbesti cu un oftalmolog, sa iti dea un raspuns personalizat, asa vei intelege mai bine ce se intampla. happy