| Awwwww a întrebat:

Este adevarat ca fetele dupa prima mentruatie nu mai cresc in inaltime sau cresc, ca nu inteleg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SEXULvsBARZA a răspuns:

Salut lia, nu nu este deloc adevarat. Asta intra la miturile despre menstruatie. Mai multe lucruri despre pubertatea la fete poti afla aici: http://www.youtube.com/watch?v=xfm3Fz0GmFU.

10 răspunsuri:
| minda23 a răspuns:

Nu este adevarat. Menstruatia nu are nici-o legatura cu cresterea.O sa mai cresti. Uni sunt scunzi si se inalta dintr-odata, iar altii se inalta treptat, dar daca ai un parinte inalt sigur o sa cresti si tu.

| AnneღU a răspuns:

Cresti in inaltime indiferent daca a venit menstruatia sau nu. Depinde de cat sport faci si daca ai un stil de viata sanatos. Asta te ajuta sa te mentii in forma. Dar pana la 22-23 de ani, este timp sa mai cresti big grin

| aviii a răspuns:

Nu e adevarar:dcresti pana aproape de 20ani. unele fete au menstruatia de la 11 ani:d funda?

| darrio2007 a răspuns:

Cresc,cum sa nu.Nu are legatura cu asta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prima menstruatie NU influenteaza cresterea in inaltime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da,este adevarat, de cele mai multe ori odata cu instalarea menstrei, stagneaza cresterea.
Te pup!

NOname
| NOname a răspuns:

Nu, decât unele, din pură coincidenţă.

Apariţia menstruaţiei la fete nu afectează procesul de creştere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o prostie, nu e deloc adevărat, altfel ai vedea doar liliputane sau supradezvoltate, după caz.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este adevarat. Tot cresti daca ai un program sanatos.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este adevărat!

Creşterea în înălţime NU are nici o legătură cu prima menstruaţie ( ori cu următoarele )!

Toate cele bune.