| Cristi3110 a întrebat:

Este adevarat ca daca dorm pe spate, cresc mai mult in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu are legatura

| Raniia a răspuns:

Este adevarat ca daca dormi pe spate nu cresti mai mult in inaltime.

| mgtow a răspuns:

Nu pentru ca te misti in timpul somnului. Asta e o abureala cu somnul pe spate.

| onasis1961 a răspuns:

Nu cred aşa ceva.Ca să ceşti în înălţime trebuie să faci. volei, baschet înot sau măcar tracţiuni din 2 în2 zile.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Daca dormi in cap, cresti de 3 ori mai repede.

| Empathizer a răspuns:

Dormitul pe spate exercita cea mai mica presiune asupra coloanei vertebrale, permitand relaxarea optima a discurilor intervertebrale si scaderea presiunii asupra cartilajelor de crestere la nivelul coloanei. Astfel coloana vertebrala poate creste ceva-ceva mai mult, fiind mai putine forte care se opun cresterii. Daca pentru tine fiecare micron conteaza, cresterea aceasta suplimentara e de cel mult 1000 de microni (1 mm) in total.

| Xenya a răspuns:

Nuuu si iarasi nuuu

| Bitza91 a răspuns:

NU.Categoric Nu.Fa sport daca vrei sa iei in inaltime.Basket,Hanball,Inot..samd

| eusebiu99 a răspuns:

Nu neaparat.Somnul este pentru ca organismul sa se elibereze de substantele toxice pe care acesta le are.Un om instruit respecta regula lui 8:
-8 ore activitate intensa;
-8 ore odihna activa;
-8 ore odihna pasiva(somn).