| IF94TK a întrebat:

Este adevarat ca multe soiuri de peste contin mult mercur? Ce specie de peste care contin o cantitate insemnata de proteine pot manca? Tonul iese din pacate din discutie sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| andreamc a răspuns:

Din cate cunosc eu da exista pesti care contin mercur - cei mai multi provin din ape dulci poluate -, din pacate ei sunt daunatori in cantitati mari, din fericire putine specii cu continut mercutic natural se comercializeaza mai ales la noi in tara.
In ceea ce priveste continutul de proteine - toata carnea alba are putine grasimi si multa proteina - poti consuma cod, somn, crap sau stiuca. Bafta!