| energia a întrebat:

Este cineva care a folosit vaselina cosmetica pentru ten?
Chiar indeparteaza toate impuritatile tenului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Mia999 a răspuns:

Bună, ma uitasem intr-o revista recent si aveau exact acest tip de subiect cu vaselina. Un doctor spunea ca vaselina, care este produsa din petrol, poate sufoca porii, provoca acnee si o forma rara de pneumonie, in cazul in care este inhalata. Iar unele au și substanțe care pot cauza cancer al pielii.
Te sfătuiesc să folosești cât mai multe plante sau creme naturiste spre ex. :
- Alo Vera (planta, nu creme) e foarte buna atat pentru ten cat si pentru păr(măști).
-Crema de galbenele(deși nu mai e la modă de ani buni, hidratează f. bine tenul și in acelasi timp ajuta la procesul de vindecare a leziunilor(acnee, cosuri, iritatii).
-Salvia este bună pentru tenul gras pentru că, curata tenul in profunzime.
- Iar spre final am lasat Lavanda pe care o consider poate una dintre cele mai importante plante pentru ten. Are proprietati antioxidante, insa si antiseptice. Din lavanda poti face chiar si ceai pe care il poti utiliza dimineata si seara pentru a calma tenul si a da un aspect mai curat si tanar al tenului...
Daca îmi mai amintesc ceva isi voi trimite mesaj privat.
Sper sa rezolvi problema cat mai curand.