| anonim_4396 a întrebat:

Este indicat sa mai folosesc un storcator de fructe daca a stat prin casa nefolosit de aproape un an? Mi era frica sa nu se fi dezvoltat bacterii. Poate fi periculos un suc de fructe facut la un astfel de storcator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mamaaaaa!
Ai auzit de apa? Storcatorul se poate spala!
De obicei se spala dupa folosire, dar se poate si inainte.
Daca l-ai curatit, poti sa-l folosesti fara probleme.

Tin sa te anunt ca, bacterii sunt peste tot in jurul tau, cu miliardele. Inclusiv in mancarurile pe care le mananci, aerul pe care-l respiri, pe orice obiect din jurul tau. Sunt parte a lumii in care traim, nu poti scapa de ele. Sistemul tau imunitar insa are grija sa nu-ti dauneze bacteriile si doar in cazul celor necunoscute de organismul tau pot sa-ti faca probleme.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Il speli frumos si cu asta basta.

| anonimg a răspuns:

Daca il speli bine de tot nu cred sa fie probleme, chiar daca este din plastic.

| minrest a răspuns:

Aparatul e foarte bun. Il speli cu detergent si gata.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu si daca il speli bine inainte.

| ShyGirl30 a răspuns:

Poti sa aplici pe toata suprafata lui o solutie care desinfecteaza, si apoi sa il lasi cateva minute sub jetul de apa fierbinte. Apoi il stergi si il poti folosi!
Bacterile au disparut!