| anonim_4396 a întrebat:

Este normal sa am 60 kilograme la 12 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde si ce inaltime ai, daca ai 1.55m - 1.65 m esti ok

| Violleta2022 a răspuns:

Este normal doar in situatia in care ai PESTE 1.70m

| MadRaven a răspuns:

Depinde de înălțime și de sex după cum s-a mai zis, dar atât timp cât ești în categoria de IMC normal (asta calculezi în funcție de înălțime) nu mi-aș face griji neapărat dacă ești ușor spre limita superioară pentru că ești în creștere și în general întâi crește în "lățime" și abia apoi în înălțime. Dacă te uiți la copiii mici o să observi că majoritatea sunt mai rotofei așa și atât timp cât nu vorbim de greutăți exagerate (obezitate) nu este neapărat îngrijorător, în timpul creșterii este normal să ai un surplus de greutate pentru că este un proces complex care are nevoie de multe resurse.

| Alverto a răspuns:

Eu la 12 ani aveam 50
Iar doctorii spuneau că așa e cel mai bine pentru 12 ani-50
60 dejea e prea mult

| RKBlue a răspuns:

Depinde de inaltime si sex.
Depinde daca e grasime sau nu.
Depinde... (intelegi ca fara alte date, nu putem spune daca e normal sau nu)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti fata sau baiat? Si ce inaltime ai?

| marinescub701 a răspuns:

Depinde de inaltime