| asshley a întrebat:

Este o boala foarte grava CANDIDA?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este foarte frecventă și este gravă dacă nu este tratată.
Recidivează dacă și partenerul nu este tratat ori în timpul tratamentului este prezent și contactul sexual, fie el și cu prezervativ.
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Candidoza este o infectie provocata de un grup de bacterii microscopic care pot fi regasit in aproape orice zona a organismului uman. In prezent au fost descoperite aproximativ 20 de specii de asemenea bacterii, dintre care cea mai cunoscuta este Candida Albicans. In general candidoza afecteaza zonele moi sau umede ale organismului uman. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/......-frecventa

| Alexsb2006 a răspuns:

Nu este grava si se trateaza destul de usor si repede din cate stiu eu.