| alexandradlr a întrebat:

Este sănătos somnul de după-amiaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru bebelusi si copilasi mici da, pentru adulti nu-i necesar, odata ce somnul de noapte este de 7-8 ore.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Care somn nu este sanatos?

| Fatamuntilor a răspuns:

Pai depinde!
Bebelusi si scolarii mici au nevoie de somnul de dupa-amiaza.
Dac daca lucrezi in schimbul de noapte, pentru al recupera pe cel de noapte
Un adult santotos nu ar avea nevoie de somul de dupa-amiaza.Iar daca t otusi doarme nu ar depasi o ora jumate si doar pana in 16 -16, 30.

| Frank51 a răspuns:

La o persoană adultă, sănătoasă, este aproape imposibil să survină somnul pe timpul zilei. Evident că se mai poate întâmpla ocazional, dar dacă a devenit obișnuință atunci cauzele pot fi multiple, odihnirea insuficientă noaptea, nivel mare de insulină în sânge, cauzat de o dietă necorespunzătoare, si chiar probleme neurologice care necesită consult.

| Sofer a răspuns:

Dacă dormi. Normal ca e sănătos.

| Lukasssz a răspuns:

DA

| Legion7X a răspuns:

Da

| 1997onur a răspuns:

Normal ca este sănătos

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu prea, dacă viața te pune în așa context încât să dormi după-amiaza, de exemplu dacă faci tură de noapte la servici e de înțeles o perioadă,

dar în general, dacă poți, trebuie să dormi noaptea și să stai trează ziua, sunt anumite procese din corp care se pot desfășura normal doar pe timp de noapte.

| 19flo79 a răspuns:

E important si bine sa iti asculti organismul.
Din cand in cand poti simti nevoia unui somn la amiaza dar nu te pui zilnic in pat ca asa sti tu ca e bine happy

| Al3x998 a răspuns:

Daca te simti obosit si adormi dupa amiaza, nu are de ce sa nu fie sanatos.

| nevermatch a răspuns:

Daca ai sub 12 ani.