| Ionut8943 a întrebat:

Eu am fobie la caini. Nu mi-e frica de paianjeni, broaste, inaltime, sobolani.

Dar mi-e frica de caini. Chiar si un caine mic, cand latra la mine ma sperii. Ca sa nu mai vorbesc de cainii mari. Cand ii vad fara botnita ocolesc strazile.

Cand eram mic (pe la 10 ani, am fost muscat de un caine mare, ca inaltimea unui ciobanesc (stiu si eu rasele de baza) si de atunci am ramas socat si astfel am fobia asta.

Am incercat sa stau pe langa caini chiar si mici de-ai prietenilor si mi-e foarte frica. Chiar daca se joaca tot mi-e frica.

Exista sanse sa ma vindec? Si daca da, cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu toti cainii sunt agresivi dar e bine sa fii precaut cu ei. Important e sa le intelegi comportamentul de limbajul corpului. Intra pe un Facebooc cu iubitori de caini sau ceva si poate cunoscatorii te vor invata lucruri utile.