| anonim_4396 a întrebat:

Eu de cand ma scol pana ma culc incep ca tot omul sa mananc dimineata apoi imi vine foamea pe la vreo 10:00 in fine ajung acasa pe la 13:00 mananc si apoi iar imi vine foamea dupa vreo 2 ore in weekend mananc aproape orice imi iese in cale cartofi fructe lichide nu stiu oare stomacul meu imi cere prea multa mancare sau proceseaza alimentele repede si imi cere sa infulec iar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zeenath a răspuns:

Mie mi se pare normal frecventa la care mananci! Este chiar ideala, numai sa ai mare grija ce mananci! Evita pe cat posibil prajelile, dulciurile si multe paste fainoase! In scurt timp vei deveni obeza! Ai un metabolism bazal foarte bun!winking verifica totusi daca cumva nu ai ulcer duodenal! Intrebare; cand ti-e foame ai dureri de stomac, simti o foame dureroasa care ti se atenueaza o data ce incepi sa mananci, si iti revine durerea la 30-60 min dupa mancare? ai luat in greutate in ultimul timp? daca da e posibil sa ai ulcer duodenal, daca nu. este foarte bine! manaci la intervale de timp bune si ai metabolism bazal crescut! Arzi caloriile mai repede decat altii cu un metabolism mai lenes!

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Interesant. thinking
Si eu uneori am zile din astea, cand efectiv imi vine sa mananc non stop. laughing Dar sunt doar niste perioade, nu ma tine asa tot timpul. Probabil o sa-ti treaca si tie.winking Cand o sa-ti mai fie foame, incearca sa bei 1 L de apa deodata, dupa aia n-o sa mai poti manca nimic. oh go on Si fa asa de cate ori iti cere stomacul mancarea nejustificat. day dreaming Bafta!winking

| crissx a răspuns:

In primul rand, vreau sa corectez ceva la un raspuns anonim total eronat! Bulimia este asociata anorexie si descrie urmatorul scenariu: te indopi, te duci la baie si iti provoci varsaturi! Faptul ca mananci des, este chiar indicat! Incearca sa faci putina miscare, asta te va ajuta sa-ti reglezi metabolismul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai mananca mai consistent si incerk si te mai abtine ...atunci cand tie foame incearca sa mestevi guma sau bea apa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai grija sa nu te inbolnavesti de bulimie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu nu mananci, ca sa traiesti. tu traiesti pentru a manca. e o mica, maaaaree diferenta.