| BauBau123456 a întrebat:

Eu merg la psihiatru de aproape doi ani și când m-am dus până la medicul de familie, mama mi-a spus să nu zic că mă duc la psihiatru și iau medicamente pentru anxietate/depresie, că mă "dă" doctorul de familie nebun și psihiatrul meu nu vrea asta. Așa lume rea este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Se refera ca medicul de familie e obligat sa-ti treaca in fisa medicala totul despre tine. Si foarte bine ca nu l-ai anuntat si ca te-ai dus pe cont propriu la psihiatru si nu te-ai dus cu trimitere sau ceva sa te treaca in sistem. Asa ti-ar fi fost greu pe viitor pentru ca daca iti verifica cineva fisa medicala, de ex la un job, si vedea ca ai luat tratament de la psihiatru credeau ca ai probleme. Adica ai probleme dar nu e ca si cum ai avea schizofrenie

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Medicul de familie nu te da nebun ca nu are el aceasta competenta, insa medicul de familie are 'dosarul tau medical' si va dori sa aiba acolo anexate toate documentele tale medicale, printre care si pe cele de la medicul psihiatru, de aceea mama ta ti-a spus sa nu aduci acest lucru in discutie...

| Violleta2022 a răspuns:

Foarte rau ai facut ca medicul de familie nu-ti poate prescrie medicatia pe care psihiatrul ti-o prescrie si tu esti deja in regsitat peste tot cu proble psihice, deci mama ta ti-a dat cel mai prost sfat posibil.

| ioana748 a răspuns:

Ascultă ce spune mama ta.
happy

| ValentinMihai78 a răspuns:

O mare tâmpenie. Ceea ce face medicul psihiatru și mama ta sunt fapte grave, iar în cazul în care vreodată vreo criză, vreo faptă reprobabilă, vor putea suferi consecințele legii.
Ce e de ascuns, nu înțeleg?
Ai tulburări, ok, dar asta nu înseamnă că trebuie să ascunzi acest lucru de medicul de familie.
Uite așa te trezești cu toți nebunii că au carnet de conducere, că vecinul îți dă în cap, eventual te omoară, dar toată lumea știe că este sănătos!

| Lidia09 a răspuns:

Mama ta are dreptate, nu toți trebuie să știe ce ai tu. Și poate o să-ți treacă până la un moment dat. Trebuie să gândești și să faci așa cum o să-ți fie ție bine, toți dau sfaturi în jur, cine da cine nu, dar tu îți trăiești viața alegerea este a ta.

| Tputpu35 a răspuns:

Depinde,sfatul meu este sa te pazesti