| Cr7adi a întrebat:

Excesul de magneziu poate da spasme musculare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Deficitul de magneziu si calciu da parestezii si spasme musculare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu suplimentele astea gen magneziu/fier/calciu etc iti ridica pofta de mancare, o sa te cam ingras prea mult fata de cum arati tu acuma.Am patit si eu asta, am luat pentr caderea parului, mi-a dat dermatoloaga niste suplimente de fier/magneziu, si de la pastilele alea am cam inceput sa mananc cam mult si ma ingrasasem...

| vangaelis a răspuns:

Deficitul de calciu si magneziu duce la spasme musculare. Dar spasmele musculare au si alte cauze. In fine, excesul de magneziu nu duce la spasme ci hipotensiune arteriala, scaderea frecventei cardiace, greata, varsaturi, in cazuri grave deprimarea sistemului nervos si cel respirator si in final paralizii si tulburari cardiace de tip sistolic.

Excesul provenit din surse alimentare (inclusiv suplimente) este putin probabil sa devina nociv pentru organism. Bine, suplimentele luate cu cap, nu pilule luate ca pe bomboane.

| giony54 a răspuns:

Lipsa de calciu si magneziu dau spasme, nu ai cum sa ai magneziu in exces pentru ca nu se asimileaza de corp numai cat este necesar, nu cat ii dai tu.

| Fluffy2 a răspuns:

Din cate stiu eu lipsa magneziulii cauzeaza spasme musculare.