| Tsukuyomi6 a întrebat:

Exista riscuri pentru operatie de rinoplastie? te adoarme sau iti amorteste zona?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Anonimuserr a răspuns:

Rinoplastia sau chirurgia nasului este o operație facială care se efectuează sub anestezie generala si nu este insotita de nicio durere postoperatorie.
Recuperarea dupa rinoplastie este astfel mai rapida si mult mai confortabila pentru pacient. Edemul postoperator la nivelul fetei se remite in 7-10 zile, urmand o perioada de mai multe luni in care forma nasului se va rafina progresiv.
http://chirurgiefaciala.ro/rinoplastie/
dacă vorbim de riscuri.
Riscurile operației de rinoplastie sunt asemănătoare cu cele ale oricarei interventii chirurgicale (sângerare, edem, stare de rău general, dacă nu se respectă indicațiile medicului chirurg plastician).
Deci, fiecare operatie implica anumite riscuri, mai mari sau mai mici. In cazul operatiei de rinoplastie pot aparea infectii, hemoragii, formarea unor noi vase se sange, mici cicatrici la baza foselor nazale in cazul in care operatia este deschisa, dar care vor deveni insesizabile odata cu trecerea timpului. De asemenea, dupa o operatie de rinoplastie poti simti o senzatie de amorteala sau intepaturi care poate dura chiar si 3-4 luni. Asta nu înseamnă că vei face toate astea sau una din astea sub nici o formă. Sunt rare aceste riscuri.
Vezi mai multe -> http://www.divahair.ro/......inoplastie
http://www.dcnews.ro/......00890.html