| Mosotti a întrebat:

Fiti atenti faza, avem un coleg de forum care pretinde ca e ok sa slabim 20 Kg in timp de sub o luna.
Eu am zis ca este o prostie, am zis asa:

20 Kg = 7000 Kcal x 20 - 140000 Kcal trebuie sa arda in plus acel om. 7000 are 1 kil de grasime corporala.
Impartit la 30 zile (hai o luna, nu sub o luna), trebuie sa arda 4700 K/zi in plus fata de metabolismul bazal.

Asa ca daca are o dieta sa zicem de 1000 Kcal/zi, mai arde inca 1000 ca arde 2000 in mod normal si apoi inca 3700 trebuie sa arda in plus ca sa faca alea 4700, deci pedaleaza 8 ore pe zi la bicla acasa, adica cam 500 K/ora consumate.

Ce parere aveti? Plus ca mi se pare prea rapid 20 kile pe luna.

Discutia e aici la sfarsit:

https://www.tpu.ro/......-adevarat/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
39 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Interesant subiect de gândit. În mod normal, conform conversiei CMU, 1kg ar fi cam 7716.17 calorii. Dar depinde acum și de corp.

Valorile respective, până și cele de la Harvard HP despre caloriile arse în 30 minute sunt structurate pe categorii de vârstă, înălțime și greutate actuală.

Deci nu bag mâna în foc că este așa sau nu, dar matematic, conform constatărilor Universității Harvard, un om normal ar putea da jos 155300 calorii pe lună dacă depune efort masiv.

Acum m-am informat să văd dacă este posibil un astfel de efort masiv pe zi.

Corpul folosește molecule ATP pentru a furniza energie peste tot, în special organitelor celulare specirice, miofibrilelor responsabile de contracția celulelor musculare.

Rezerva se glicogen este validă pentru o energie de aprox. 1800-2000 calorii.

Iar grăsimea, spre deosebire de magazinele de glicogen, care sunt limitate, grăsimea corporală este o sursă de energie practic nelimitată. Chiar și cei slabi și medii au suficientă grăsime stocată în fibrele musculare (poate furniza până la 100.000 de calorii).

Universitatea Standford consideră că 100.000 de calorii sunt destule pentru 100 de ore de alergat.

Deci aici revine faptul că, se poate slăbi 20kg de grăsime într-o lună.

Am pus și sursele:
http://large.stanford.edu/courses/2012/ph240/khan1/

https://www.health.harvard.edu/topics/energy-and-fatigue

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Ala poate da repede pentru ca are alt numar de calorii pentru mentinere, deci scanzad cu 25% pentru un deficit decent va avea si mai putin de dat jos, iar aerobicul este un bonus. Si nu va face performanta slabind, mai ales cu 1000 de calorii ce le consuma zilnic asa cum ai spus tu. Dar nu visa ca intr-o luna s-au rezolvat toate cele 60 de kg.

| alina2k18 a răspuns (pentru Mosotti):

Deci vreo 10 kg de apa am avut inseamnawinking
Te referi la apa intracelulara sau extracelulara?
Din tesuturi sau organe?

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

E nu! La toti e la fel, regulile alea-s generale. Exceptie fac cum am zis hipertiroidistii si cei ce nu asimileaza tot, acolo ai dreptate, dar astia-s f rar cel putin ultimii.
Testele dau ca asa da, acum ce sa zic. Evident, cu aceiasi miscare de baza, ca daca unu umbla toata ziua pe drumuri cu acte si altele fara masina, si altul sta la birou 8 ore, normal ca primul arde ceva mai mult.

Sau mai poate face o mica diferenta si pe aia care-i mananca undeva de dau din picior, loveste pixu de masa sau da cu degetu in masa asa in prostie cand e singur, intoarce telefonul cu mana in mod repatat cand sta in pat.
Se numeste treaba non exercise activity thermogenesis, si asta face diferenta, chiar s-a facut si un test. Poate face o dif si de 300 Kcalorii, este destul totusi.
Gandeste-te ca cine are 300 K in plus zilnic din mancare ia lunar 1, 3 kile, deci conteaza f mult sa arzi cu 300 mai mult.

Deci la o persoana de acelasi sex, inaltime, varsta si greutate, consumul de energie e cam pe acolo la aceiasi activitate fizica, ca doar au nevoie de acelasi randament iar pierderile-s minime la masinaria numita om, nu exista ca unu are pierderi mai multe ca altul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Cumnatul meu a fost acela care a pierdut greutatea asta.

| Mosotti explică (pentru alina2k18):

Nici nu conteaza care apa, conteaza ca, coborand carbohidratii iese mai multa apa total decat iesea inainte, deci pierzi apa mai multa si ai miraju slabirii rapide la inceput.
De aia apoi nu mai slabesti repede.
Iar faza de platou e minciuna, daca dieta e la fel, se slabeste continuu pana la oase la o adica, nu se opreste ca nu are cum, daca consumu de energie e acelasi si aportul caloric e tot in acelasi deficit.

Si eu mai zic si cu vrajeala aia ca scade metabolismu, testele la mine si la altii au aratat ca nu scade, de la 85 kg la 67 s-a observat o rata constanta a slabirii cu acelasi aport caloric, cam in 4 luni, 4, 5 luni.
COnsum energie acelasi, aport caloric acelasi, cum dracu sa scada?

Pentru ca sa scada ar trebui sa scada consumul si anume:
1 - Temperatura sa fie mai mica
2 - Inima sa bata mai incet decat 60-80 pe minut
3 - Organele interne sa mearga mai incet
4 - Creieru sa mearga mai incet.
Nici una din astea nu se intampla, deci de unde scazi consumu?! Ca eu nu prea iau de bun toti ce citesc, mai trec si prin analiza mea si mai si testez practic.
Saracii aia de la Auschwitz nu vroiau si ei platou?! In vise poate.
Aveau dieta de 700 Kcal/zi ca sa moara lento si aia care nu munceau.
Si al dracu metabolism se incapatana sa coboare de slabeau continuu pana murau.
Platou apare ca nu tine dieta bine, ca iese apa si se socheaza ca coboara f greu apoi, si zice ca sta pe loc.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Da, normal ca nu va face performanta dar nici nu e asta ideea, ideea e sa se faca sport moderat si dieta pentru o slabire okey.
Nu da ma, a zis asa doar, poate deshidratare puternica da, dar aia nu e slabire.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Ca sa dai jos 155300 Kcal luna asta inseamna 5176/zi! Sport masiv, cine face atata sport?!
Sa zici ca mananca 1000, okey dieta decenta.
Mai trebuie sa arda 5176 in plus, scazi inca o mie ca ti-o arde moca pentru ca ardea 2000 in total, deci mai raman 4176 K de ars pe zi in plus cu sport.
Face careva 8 ore de bicla medicinala destul de alerg pe zi?!
Eu zic practica, nu ce scriu aia sau ailaltii.

Alergarea cu un 10 Km/ora mananca cam 7-800 K, daca alergi cu mai mult, da, bati 1000 deci cum zic ei adica la 100 ore dai 100000 K jos.
Alearga tu cu 12 Km/ora (f tare) 4 ore pe zi! Ca bicla o ora cu 500 nu ne place 8 ore.
E utopic omule, deci baga un efort maxim de putini sustenabil zilnic.

Deci nu e posibil in conditii de om sanatos la cap cu familie, servici si altele.
Nu poate fi o recomandare pentru orice om.

| Mosotti explică (pentru Violleta2022):

10 Kg pe luna da, se poate, nu prea a mancat nimic smecheru, sau a mancat ceva dar a facut sport ceva, si asa da cele 70000 kcal date pe luna jos.
A avut un deficit de 2335 Kcal/zi, daca ardea un 2400-2500, ca, cam atat era, a mancat poate 175 pe zi doar, sau mai mult si a dat jos ce a mancat cu sport.