| anonim_4396 a întrebat:

Glandele skene produc antigen prostatic la femei? Ce rol are acest hormon in corpul femeilor. Daca glandele sunt stimulate pot produce mai mult hormon?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

„Secreția glandelor lui Skene, în combinație cu cea a glandelor sebacee și descuamația epitelială a mucoasei labiilor, produce o substanță cu aspect alb-lăptos, numită smegmă.[5] Unii ginecologi sunt de părea că fluidul elaborat de aceste glande menține nivelul umidității orificiului uretral și poate avea proprietăți antimicrobiene care protejează tractul urinar de infecții.[6]

Totuși, rolul glandelor este disputat, în special, este dezbătută importanța sa în viața sexuală a femeii. Unii medici afirmă că lichidul eliminat de unele femei în timpul orgasmului („ejacularea feminină") provine din aceste glande. Datorită amplasării sale în apropierea peretelui anterior al vaginului, se presupune existența unei legături între glandele Skene și sursa orgasmul în punctul G."