| 7MyLuckyNumber a întrebat:

Halvaua la ce este buna... la cura de slabire boala etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anka a răspuns:

100 de grame de halva are o densitate calorica ridicata: 564-584. Produsul contine o proteina vegetala din miez de seminte de floarea-soarelui, cu valoarea biologic buna. Lipidele sunt reprezentate de uleiurile de floarea-soarelui continute in samanta supusa procesarii, lipsite de colesterol ca si celelalte grasimi vegetale naturale. Glucidele sunt reprezentate de zahar si de glucoza cu absorbtie rapida si indice glicemic ridicat. In ansamblu, produsul este echilibrat nutritional, avand totusi un exces caloric. Halvaua din miez de floarea-soarelui este un aliment recomandat persoanelor care fac efort fizic sustinut. In cantitati moderate, acest sortiment de halva este indicat celorlalte categorii de consumatori, numai in cadrul unei diete echilibrate. Bolnavii de diabet vor consuma halvaua doar conform sfaturilor medicului.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este un desert. Nu este pentru slăbit și nici pentru boală.
Pa, pa.