| blablabla4 a întrebat:

Hei! As vrea sa raspunda fete la aceasta intrebare, va rog.
Ce anticonceptionale folositi? Si cum v-au fost recomandate?
Am menstruatie neregulata de foarte mult timp si recent mi-am inceput si viata sexuala, dar nu are legatura cu intarzierea menstruatiei. Am 18 ani.
Se elibereaza in farmacii fara reteta?
Stiu ca ar trebui sa merg la un medic pentru a afla un raspuns mai sigur, ceea ce urmeaza sa fac, dar am nevoie si de mici sfaturi, va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu folosesc si nici nu recomand anticonceptionalele fiindca au efecte negative prea mari ca sa-mi distrug corpul cu buna stiinta.

Recomand cu incredere PREZERVATIVUL care nu te musca, nu doare, nu te mananca si extrem de important: nu-ti modifica hormonal corpul, lasandu-te cu boli grave pe viata.

In plus, prezervativul te protejeaza si de boli cu transmitere sexuala, ceea ce anticonceptionalul nu face.
Nu cedati in fata barbatilor, fiindca va distrugeti sanatatea si voi suferiti, ca ei va vor parasii oricum cand va imbolnaviti.
Invatati sa va pretuiti corpul si sanatatea ca se moare de lipsa protectiei: cancerul de col uterin si ovarian sunt mortale si sunt 2 din zecile de boli grave care se iau doar prin sex neprotejat.

| haileewatson a răspuns:

Daca ai menstruatia neregulata de mult timp, posibil sa ai altceva in neregula cu tine din punct de vedere endocrin, hormonal etc. De ce ai lua pastile ca sa maschezi niste simptome? Crezi ca problema va disparea? Cauza ramane tot acolo, indiferent de cate pastile bagi in tine. Nu mai bine mergi la doctori, faci niste analize, ca sa vezi ce nu e ok?

| StripperRaoul a răspuns:

Logest. a mea ea!