| IoanaC1999 a întrebat:

Hei, buna tuturor! Daca ai conjunctivita trebuie purtati ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Nu draga mea, conjunctivita este inflamația conjunctivei (membrana aceea care căptușește prin interior pleoapele), din cauze bacteriene sau virale. Mai exact, ai ochii roșii, inflamați și îți lăcrimează.
Mergi la medic să îți prescrie niște picături și ai grjă mare cu igiena pe viitor. Nu folosi rimeluri, farduri, creion/ tuș de la alte fete, nu te freca la ochi când ești murdară pe mâini, nu folosi pentru a te șterge pe față prosoapele altor persoane etc.
Stai liniștită, conjunctivita trece repede. Important e să ți se prescrie tratamentul adecvat.
PS: Dacă porți ochelari de obicei pentru că ai miopie sau altă problemă, atunci da, trebuie purtați și când ai conjunctivită.

2 răspunsuri:
| sosostore a răspuns:

Nu, iti prescrie doctorul picaturi. Daca iti descopera si alte probleme ale vederii este posibil sa iti dea si ochelari.

| MedRex a răspuns:

În tratamentul conjunctivitei nu este utilă purtarea ochelarilor de corecție a vederii.