| CausingCatastrophy a întrebat:

Hei.Mama si-a facut niste analize si i-au iesit trombocitele scazute si vroiam sa stiu daca sunt sanse sa aiba leucemie, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de numarul de trombocite. Daca valoarea lor este sub 50 000/mm cub, trebuie cautata cauza care poate fi si o leucemie (desi exista multe alte cauza mai probabile)

| mona a răspuns:

Nu cred, daca analizele [trombocitele]au iesit scazute asta nu inseamna ca are leucemie

| Flynn2001 a răspuns:

Nu, putin probabil. Daca celelalte analize sunt bune, e in regula. Mama mea e doctor si se ocupa cu asta.

| gosh0108 a răspuns:

Ce numar de trombocite i-au iesit la analize? Leucemia este provocata de crestere producerih de catre maduva a leucocitelor care ajung sa ia locul si trombocitelor. Care este numarul leucocitelor? Dar al hematiilor? Trombocitele ajuta la coagularea sangelui si in aceste cazuri se face un test ce consa intr-o incizie in epiteliu si se calculeaza in timp se inchide rana. Succes cu mama ta! Leucemia este unul dintre cele mai grele cancere dupa cel pancreatic si cel hepatic.