| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU sad Am nevoie de cateva sfaturi broken heart ma simt in plus peste tot si langa oricine simt ca sunt degeaba straight face parca toata lumea are ceva cu mine si vrea sa imi faca ceva crying chiar si in familie ma simt in plus si aiurea straight face nu stiu de ce crying nu mai suport nimic si parca nu mai am rabdare cu nimeni si cand e vorba de un prieten sau ceva imi amintesc de cel mai bun prieten al meu care a murit cu cativa ani in urma intr-un accident de masina si nu am reusit sa trec peste asta nici pana in ziua de astazi straight face tineam foarte mult la el! broken heart crying Poate vi se pare stupid ce am scris eu aici dar daca nu voi...cine? straight face crying P. S am 14 ani. sad si scuze de categorie daca e gresita broken heart
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Nu faci bine ce faci,pentru ca pe prietenul tau nu-l mai poti readuce la viata,si asta nu inseamna ca tu tr sa devii irascibil,sau sa-ti inchipuii ca nu esti dorit de nimeni:din potriva ar tr sa devii sociabil,glumet,atasat de toti,sa te plimbi pentru ca vezi ce scurta e viata pentru unii, sau nu numai, si ar tr sa-ti traiesti viata din plin atit cit ai de trait.gindeste-te mereu ca vrei sa traiesti fiecare clipa din zi frumos si gustind din frumusetea vietii asa cum ar fi ca pentru ultima zi din viata, profita de tot!

| PhaseMorphXR a răspuns:

Condoleantze mele pentru prietenului tau... care a decedat inainte de vreme sad

Răspuns utilizator avertizat
| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

=) Păi, eu am împlinit de curând 15 ani şi eu am avut momente de genul acesta şi încă mai am.
Se zice că este un fel de criză adolescentină, sau ceva asemănător. Oricum, este destul de naşpa, ştiu sad
Deci, îmi primul rând, nu mai fi aşa de paranoică. adică, de ce ar avea toată lumea ceva cu tine? Serios acum, nai gândii mereu la asta, pentru că probabil nu este aşa. Te simţi în plus oriunde? Crede-mă n-ai încercat să stai cu toată lumea. Poate prietenii vechi nu mai sunt pe placul tău. Acum te transformi, îti modelezi personalitatea şi comportamentul, te maturizeziwinking
Şi văd că ţi-e teamă de asta. Sincer, ce-i aşa de rău în asta? Este doar un nou început în legătură cu tot ceea ce reprezinţi pentru tine şi pentru ceilalţi. =)
Probabil te simţi în plus pentru că te schimbi, şi totul ţi se pare altfel şi neobişnuitbatting eyelashes
Ştii, o să-ţi zic ceva ce probabil nimeni nu ţi-a mai spus. Este foarte bine că n-ai reuşit să treci peste pierderea prietenului tău. Eu n-am reuşit să trec peste moartea câinelui meu, nici nu vreau să mă gândesc cum ar fi să-mi moară un prieten. So, tind să cred că e bine că nu ai trecut, atât timp cât nu te chinui non-stop în legătură cu asta, şi mai bine.
Ştii, ideea n-a fost never să treci peste el, peste prietenia voastră, sau peste ceea ce reprezenta pentru tine, ci ideea a fost că trebuie pur şi simplu să trăieşti cu asta. Trebuie să-ţi aminteşti lucrurile bune, dar şi cele proaste.şi cu timpul te vei obişnui. =(
Lucrurile care ţi se întâmplă acum sunt normale. Şi nimănui nu strică puţină singurătate ca să aibă timpul să se gândească la el într-un mod cât mai sincer şi deschis.
Poţi să stai într-o zi să te gândeşti la tine, să te gândeşti la tot prin ce ai trecut, la cum ai crescut, la primele chestii pe care le-ai făcut. Gândeşte-te la prietenul tău, plângi dacă vrei, dar nu intra în depresii. Trebuie să te adaptezi, nu să treci peste lucruri.ci să te adaptezi. Niciodată nu vei putea trece peste cineva drag, aşa că nu mai încerca, doar încearcă ca amintirea lui să-ţi aducă bucurie. Nu mai este cu tine, dar cândva a fost...so.bucură-te-
Sper că ţi-am fost de folos. Succes! xD
Şi, ca să ştii, nu eşti singura

| blondu_9020 a răspuns:

In primul rand in familie nu ai de ce sa te simti in plus, ai avut aceea perioada cand prt tau a murit si te-ai inchis in tine ai suferit mult si asta te-a afectat.uite incearca sa gandesti ca el traieste prin tine si incearca sa faci lucruri care te bucura si il ''bucura''si pe el... sper sa treci cu bine. ultima solutie apeleaza la un psiholog o sa te ajute