| paulapaula3 a întrebat:

Heii! Am un catelus Cane Corso de 4 luni jumatate..Nu vrea sa mai manance pedigree! Ce sa fac?! Ce sa ii dau sa manance? Funda! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| LittleMissCupcake a răspuns:

Buna. Am si eu o catelusa Shih-Tzu careia ii dadeam mereu sa manance doar Royal Canin ( dupa recomandarile veterinarilor), dar la un moment dat nici ea nu a vrut sa mai manance, asa ca l-am intrebat pe veterinar din ce cauza ar putea fi si se pare ca era din cauza ca tata ii mai dadea mancare pe sub masa si s-a invatat mai mult cu mancare de oameni. Asa ca atunci cand nu vrea sa-si manance mancarea, nu-i dau nimic altceva, iar atunci cand i se face foame, se duce si singura sa o manance. Eu ii dau de doua ori pe zi mancare, dimineata (pe la ora 10) si seara ( pe la 18).
Sau alt motiv cred ca ar putea fi si faptul ca s-a saturat de acea mancare. Incearca sa nu-i mai dai Pedigree o perioada si schimb-o cu altceva. Iar eu iti recomand sa nu-i dai mancare pe sub masa, poate din cand in cand cate o recompensa. Sper ca te-am ajutat!

| Shattered a răspuns:

Buna. Si eu am catel Cane Corso, Amon. Are aproape 4 luni. Eu i-am dat doar Royal Canin, Mother and baby si acum ii fac trecea la Puppy (giant). 3 mese pe zi la ore fixe. Nu am avut probleme de genul asta... Ii dau rar mancare "de oameni", doar recompensele pentru comenzi. Dar in acest caz, ai putea incerca sa-i fierbi morcovi, cu orez si carne de pui. Are multe vitamine de care el chiar are nevoie. Iar la varsta asta, la care se dezvolta foarte repede, are nevoie de calciu pentru oase.

| canecorso a răspuns:

Uite aici informatii despre hrana la cane corso http://www.cane-corso.info/cane-corso-mancare/