| Bubbico a întrebat:

Heii TPU! Am un ten normal, de care am fost foarte foarte multumita. Pana acum. vreo cateva luni, o jumatate de an. Am incecat un fond de ten de la Avon, iar cand am ajuns acasa seara, am ramas masca:tenul meu era rosu, iritat, si imi aparusera cateva cosuri. Am incercat sa scap de ele cu produse de la tot felul de firme, contra acneei, dar toate imi usuca tenul imediat, ma simt ca si cum m-ar strange foarte rau, se inroseste. Doctorul mi-a spus sa nu mai folosesc produse pentru tenul gras, caci eu nu am acnee propriu-zisa, ci o iritatie ce a declansat acneea. Acum nu stiu ce produse sa folosesc, voi ce parere aveti? Produsele mele obisnuite pe care le foloseam inainte nu au nicii un efect

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Timp de macar 3 luni nu-ti da cu absolut nimic pe fata: nici crema, nici demachiant, nici fond de ten. Spala-te pur si simplu cu apa si, o data la 3-4 zile cu sapun Dove

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știu efectul, știu exact ce spui. Tocmai de-aia trebuie să ai grijă altădată ce pH au produsele pe care le folosești.
O piele normală are 5, 5. pH neutru este 7. De la 1-7 e acid, iar de la 7-14, bazic. Uită-te pe ambalaj și vezi să nu o dai în extreme. Merge spre cel mai acid la cel mai puțin, ca de la numere negative la pozitive.

Evită-le pe cele cu mult parfum, te iriți și mai repede.
Pentru hidratare încearcă o cremă de gălbenele, nu are cu ce să dăuneze și e și cicatrizantă.
Poți să încerci un tonic pentru a evita astfel de surprize neplăcute.
Nu da banii pe ele doar pentru că-s cele mai folosite și scumpe. De exemplu, mama folosește Eucerin și e mulțumită, dar trebuie să fie bună și la tine.

| perladunarii a răspuns:

Nu mai folis, lasa corpul sa se redreseze singur! Tenul isi va reveni, dar nu peste noapte! Daca nu ai avut stare, trebuia sa folosesti fond de ten neaparat? Asta e...acum ai putina rabdare si nu mai folosi nimic contra a nimic!