| broscutsaaa a întrebat:

Hello. :* Am varicela de 3 saptamani, si mai am pe corp doar 10 bubite, mari. Cat mai stau in casa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rux a răspuns:

Eu cred ca deja poti iesi, perioada de transmitere a virusului e singurlui motiv pentru care esti "obligata" sa stai in casa, dar acum ca e frig mai e si corpul slabit. Totusi, poti iesi la aer ca nu iti face rau, de obicei dupa 10 zile nu e nicio problema daca numai ai febra. Have fun! big grin

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Bucura-te ca stai in casa! --- afara-i ger, organismul tau este vlaguit de "lupta " cu invadatorul :virusul varicelo-zosterian --- adolescentii si adultii au un risc crescut de a face complicatii! Sanatate si numai bine!

| ProjectJackpot a răspuns:

Cat spune medicul

| vio91 a răspuns:

Salut Broscutsaaa. Fi linistit(a), eu am avut anul trecut dupa revlion, si mi-a trecut in 2 saptamani. Tu zici ca ai de trei saptamani, si doar zece bubite care sunt mai mari... e cam asa a fost si la mine si nu stiu daca a mai durat 2 zile. Ai putea totusi sa treci pe la medicul de familie chiar si dupa ce iti trece, evitand alte neplaceri.