| Zellen a întrebat:

Hello. Mi s-au ingalbenit unghiile mari de la picioare..de ce? de la ce? remedii ceva care sa mearga?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| IonutCG90 a răspuns:

Bună seara. Cred că de la prea mult alergat/sport sau de la încălțări strâmte/fără prea multă aerisire

░R░e░m░e░d░i░i░:░

[̲̲̅̅B̲̲̅̅i̲̲̅̅c̲̲̅̅a̲̲̅̅r̲̲̅̅b̲̲̅̅o̲̲̅̅n̲̲̅̅a̲̲̅̅t̲̲̅̅u̲̲̅̅l̲̲̅̅ ̲̲̅̅d̲̲̅̅e̲̲̅̅ ̲̲̅̅s̲̲̅̅o̲̲̅̅d̲̲̅̅i̲̲̅̅u̲̲̅̅]~Amestecă 3-4 linguri de bicarbonat de sodiu cu apă cât să se formeze o pastă şi ţine unghiile în aceasta timpd e câteva minute. Dacă ai încercat manevra cu petele de pe haine şi ai reuşit să scapi de ele, cu siguranţă vei avea aceleşi rezultate şi cu unghiile galbene.

[̲̲̅̅S̲̲̅̅u̲̲̅̅c̲̲̅̅ ̲̲̅̅d̲̲̅̅e̲̲̅̅ ̲̲̅̅l̲̲̅̅ă̲̲̅̅m̲̲̅̅â̲̲̅̅i̲̲̅̅e̲̲̅̅]~Limonadă? De data asta, nu. Taie o lămâie în două şi bagă unghiile înăuntru. Acidul citric are proprietatea de a îndepărta petele de pe unghii ca prin minune.

[̲̲̅̅A̲̲̅̅p̲̲̅̅a̲̲̅̅ ̲̲̅̅o̲̲̅̅x̲̲̅̅i̲̲̅̅g̲̲̅̅e̲̲̅̅n̲̲̅̅a̲̲̅̅t̲̲̅̅ă̲̲̅̅]~Dacă nu ai la îndemână bicarbonat de sodiu, dă o fugă la farmacie şi cumpără o sticluţă de apă oxigenată. Însă, spre deosebire de bicarbonat, apa oxigenată va trebui folosită cel puţin câteva zile la rând pentru ca rezultatele să fie vizibile. Înmoaie-ţi unghiile timp de 5 minute în apă oxigenată şi curăţă apoi cu o perie suprafaţa unghiei.

| Admunssen a răspuns:

Datorita unei ciuperci ti se intampla asta. Boala se numeste ONICOMICOZA. Merigi la un medic cat de repede poti!

| PinkPanther001 a răspuns:

Onicomicoza afecteaza atat unghiile de la maini, cat si cele de la picioare. Tratamentul onicomicozelor pentru unghiile mainii dureaza 6 luni, in timp ce tratarea onicomicozelor unghiilor de la picioare dureaza aproximativ 1 an de zile.Tratamentul infectiilor fungice ale unghiei include tratament local si tratament general. Ca tratament general se administreaza Ketoconazol si Itraconazol, dozele fiind stabilite de catre medicul dermatolog. Tratamentul local consta in aplicarea pe unghie de lacuri anti-fungice

| Vlad_Sima_1999 a răspuns:

Daca si iti miros picioarele este o ciuperca. Se scapa de ea prin: toata incaltamintea s

| Vlad_Sima_1999 a răspuns:

Toata incaltamintea trebuie curatata si trebuie sa te dai cu Exoderil. Am scris de doua ori pentru ca am trimis din greseala.