| Moliana a întrebat:

Hello tuturor!
Ovarele micropolichistice au legatura cu acneea juvenila si menstruatia neregulata?
Eu sufar de acnee juvenila si am si ciclu neregulat. As putea avea ovare micropolichistice? Mentionez ca am 13 si 7 luni.
Inaltime : 154 cm
Greutate: 58~59 kg
si pielea destul de grasa.Parul mi se ingrasa repede.
Va multumesc pentru orice ajutor acordat si astept nerabdatoare raspunsurile voastre!
:-) -( daca ar fi sa mai dau jos din kg, cam cate ar trebui? -am vergeturi, deoarece m-am ingrasat, putem spune aproape brusc in vreo 2-3 luni; exista o crema buna pentru vergeturi?)
Thank you!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. DA, din păcate, poate fi vorba de S.O.P./ovare polichistice - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

2. Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 51, 4 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 7-8 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 8 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| Amyns a răspuns:

Hei!
Te afli la o varsta la care se produc multe transformari. Nu e nimic de speriat. Lasa-ti pielea fetei sa respire permanent, fara sa o incarci cu creme, fond de ten si altele. Hidratarea pielii se poate obtine si pe alte cai mult mai sanatoase. Acneea tine intr-o oarecare masura si de alimentatie. Incearca sa consumi multe legume, fructe si apa la discretie. Ciclul va fi regulat peste foarte mult timp, esti inca foarte micuta.
Pace! happy

| Moliana explică:

Fac tratament pentru acnee, la recomandarea
Dermatoloagei mele