| samur1 a întrebat:

Hepatita "c" se vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista cazuri rare care se vindeca de la sine, in special cei care fac episod acut de hepatita. Acestia nu ajung niciodata in stadiul de hepatita cronica. De asemenea, exista un numar de pacienti cu hepatita cronica C care dupa tratamentul cu interferon si antivirale se negativeaza, adica virusul dispare. Uneori hepatita evolueaza chiar in absenta virusului spre ciroza.
Majoritatea pacientilor raman purtatori toata viata, fac forme de hepatita cronica de severitate variabila. Unii evolueaza spre ciroza sau cancer hepatic, dar cei care respecta regimul de viata si indicatiile medicului, au de obicei o evolutie lenta, care nu le ameninta viata.

7 răspunsuri:
| miha2010 a răspuns:

Din cate stiu eu ramai purtator pe viata!

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Cu un tratament corect si multa vointa se va vindeca.Multa sanatate in caz ca esti persoana in cauza.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu se vindeca, dar ameliorarea iti poate permite sa duci o viata normala. Trebuie sa tii regim si ai restrictii la alimente.
Vezi mai multe la adresa
http://www.hepatita-c.net/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incercati cu reflexoterapie. E tratament de durata, dar are rezultate. Trebuie sa detoxifiati organismul. O puteti face prin masajul reflexogen, care va trata cauza, va stimula circulatia sangvina la nivelul ficatului, acesta isi va relua functionarea corecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vindeca cu interferon si antivirale, 99% sanse ca virusul sa disparawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se vindeca. Este adevarat ca rata de vindecare este mica 30-50 %. Si eu am hepatita c sunt in luna 6 de tratament si m-am informat despre aceasta boala aici http://hepatita-c.forumest.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate vindeca. Un regim hepatic ajuta foarte mult in acest sens. Intrati aici - http://retete-dietetice.net/......me-biliare
este o colectie de retete recomandate pentru hepatita ciroza