| onetwothree a întrebat:

Hey!(dau funda!)
Am o problema. una noua.Acum 4 luni sau ceva in genu a inceput sa ma doara piciorul stang.Este o durere ce pleaca de sus de la bazin pana jos.Am tot fost la tot felul de medici si mi s-a spus ca am o vertebra sucita si imi apasa pe nerv ceea ce duce la durerea piciorului.Toate "bune si frumoase" pana aici.Am facut vreo 2 lunii fizioterapie + ceva injectii ce mi le facea doctorul.In prezent durerea nu mi sa ameliorat in vreun fel si mi-am pierdut de tot mobilitatea.
Lucrul ce ma deranjeaza cel mai tare este ca nu mai pot face sport. Sportul a fost mereu pasiunea mea iar faptul ca nu mai pot face sport ma demoralizat complet.Ati avut si voi problema asta? Stiti pe cineva cu aceasta problema?
Nu stiu ce sa fac sa redevin la fel de motivat ca inainte si nu pot inca sa cred ca nu mai am voie sa practic niciun fel de sport

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Sfatul meu este sa mergi la un medic neurolog/neurochirurg pentru investigatii suplimentare (in primul rand RMN coloana vertebrala). Poate ca tratamentul medicamentos si cel fizical nu sunt suficiente, poate e nevoie de interventie chirurgicala. Multa sanatate! http://www.i-medic.ro/boli/hernia-de-disc

| Cidul a răspuns:

Prin asa ceva treceam si eu periodic. Durerile apareau din senin si dispareau oarecum din senin dar dupa perioade indelungate.Medicamentele nu prea ajuta, eventual doar amelioreaza.
Cel mai bun e uleiul de cimbru. Se gaseste la orice farmacie naturista, e o sticluta mica precum cea de esente si costa cam 6 lei. Are un miros cam ciudat dar e FOARTE BUN SI EFICIENT. Eu cu el m-am vindecat! Iti pui intr-un pahar si adaugi cateva picaturi de ulei alimentar pentru ca cel de cimbru e un ulei "uscat" intra imediat in piele. Asadar il amesteci si te masezi cu el pe toata zona dureroasa si in imprejurimi. Ideal art fi sa te dai de 3 ori pe zi, dar e bine si dimineata+seara. Mie mi-a disparut durerea dupa ce m-am dat cu el in 2-3 zile si de atunci nu am mai avut probleme!
Sanatate!