| anonim_4396 a întrebat:

Hey! La un rmn abdominal se poate vedea daca există polipi intestinali?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, doar la colonoscopie

| Floridori a răspuns:

Pentru depistarea polipilor la nivelul intestinului gros, se foloseste cel mai des colonoscopia, dar se poate face si o radiografie, cu conditia sa fie specificat motivul radiografiei deoarece in acest caz se va folosi bariul ca substanta de contrast.