| anonim_4396 a întrebat:

cine imi povesteste si mie cum a fost inainte si dupa ce s-a operat de apendicita? vreau amanunte multe ca sa stiu la ce sa ma astept in caz ca se dovedeste ca am apendicita. Vreau sa stiu povestea voastrahee hee

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alinutza83 a răspuns:

Inainte de operatie am acuzat o senzatie de arsura in partea dreapta si imi amortea chiar si piciorul un pic. Am mers la consult si la analize. In ziua analizelor pe la 11 m-au dus la anestezie si mi-au facut partiala si am fost constienta tot timpul desi nu puteam misca nimic de la brau in jos, mainile imi erau ok si puteam misca degetele. In timpul operatiei nu am simtit mare lucru decat o mica intepatura cand au scos apendicele. Dupa operatie m-au pus pe o masa din aceea care se impinge si m-a dus un infirmier in camera, mi-au facut perfuzii si m-au lasat sa dorm. Daca faci anestezie partiala dupa sa nu misti capul sub nici o forma! Eu am acut chestia asta si am avut niste dureri de cap groaznice vreo trei zile... am inteles ca de la anestezic. Operatia in sine nu e cine stie ce. problema e la anestezie ca din cauza ei poti avea greturi, dureri de cap si varsaturi... Dupa operatie te poate durea putin zona unde a fost taietura si maxim 3-4 zile vei avea o jena la deplasare. Daca nu ai complicatii in maxim 2 -3 saptamani iti scot doctorii si atele.

6 răspunsuri:
| ancuutssa a răspuns:

Nu e cine stie ce durere Pe mine m-au dus la reanimare dupa operatie, pentru ca a fost destul de grav Doare cand te ridici dar nu exagerat de tare Eu dupa o ora m-am ridicat si m-am dus la baie pentru ca nnu vroiam la pleosca aia Iar a doua zii de dimineata am urcat 4 etaje deci, nu e vreo problema happy Numai sa nu razi foarte tar pentru ca ai sa simti ca-ti pocneste operatia

| ancuutssa a răspuns:

Si cat despre mancare Am mancat exact tot ce nu aveam voie Trebuia sa beau doar zeama de la compot si sa mananc supa Ei bine eu am mancat friptura de pui, ciocolata, fornetti si multe altele si, m-am simtit bine

| Nastia a răspuns:

Pe mine nu ma durea nimic. aveam doar stari de ameteala si slabiciune. m-am dus la doctor si mi-a zis ca am apendicita, a doua zi m-a operat. n-am simtit nimic.cand m-am trezit ma durea cand respiram, nu puteam sa ma ridic, oricum n-aveam voie.in cateva ore mi-am revenit. datorita faptului ca eram f slaba a doua zi dupa operatie puteam sa stau in orice pozitie doream.pe celelalte fete le durea f tare si nu puteau de doarma si sa stea decat pe spate.cam atat.

| Tokha a răspuns:

Eu nu m-am operat de apendicita, dar am un prieten care s-a operat si dupa ce s-a operat nu avea voie sa alerge, sa sara sa se miste brusc, si era foarte foarte slab.Nu trebuie sa dansezi, sa alergi sa te misti brusc sau sa sari cred ca vreo 1 luna. Fundita?puppy dog eyes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe mine, dupa operatie m-a dus la reanimare! Durea daca ma ridicam` dar nu foarte tare Desi nu aveam voie sa ma ridic am fost la baie singura si am si urcat 4 etajebig grin Nu e cine stie ce durere Numai daca raazi foarte tare simti ca` iti pocneste operatia

| fataroz a răspuns:

Pai eu nu am fost operat dar fratele meu a fost si te doare tie rau si cand apesi pe apendicita chiortaie iar dupa operatie esti umflata si ai riscuri mairi de a ti se desface rana si trebuie la un timp sa scoti atele de la cusatura si nu poti face nimic care iti poate desface cusatura as ca nu-ti dori asta. sper cfa te-am ajutat happy