| Maria_Sara_1991 a întrebat:

cum ma pot trata singura acasa sa imi treaca gripa nu prea imi place pe la usile doctorilor deci de 2 zile ma doare capul gatul sunt foarte ragusita nu pot vb deloc si ma simt tot obosita ma doare in piept cand tusesc multumesc pentru cine ma ajuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Gripa trece singura cu medicamente alungam siptomele gripei, usturoi si miere si supa de pui ajuta cu adevarat si fructe

| Violleta2022 a răspuns:

La gripa nu trebuei sa iei pastile dleoc, dar trebuei sa stai cateva zile in casa, dormi, te hidratezi bine cu ceai cald, supe si eventual o aspirina seara.
Gatul si raguseala trec cu ceai caldut indulcit cu miere si multa zeama de lamaie!

| justanotheruser99 a răspuns:

Ai putea lua cate un parasinus penta dimineața si seara. Pentru gât recomand Drill, iar in rest ai nevoie de mult ceai fierbinte (de lămâie, soc, mușețel etc) si somn. Îți recomand ca după ce bei ceaiul sa stai in pat câteva ore, învelită bine. Așa scapi mai repede de răceală. Sănătate!

| Iunix a răspuns:

Ceai din măceșe, mandarine, portocale, limonada ( lămâie ), zeamă de ceapă coaptă ( are un gust groaznic ), sau iei o ridiche neagră, o scobești in partea de sus, o umpli cu zahăr și o pui pe sobă / calorifer, trebuie să stea pe ceva cald și bei zeama respectivă, e ca un sirop foarte bun la gust. Dacă nu ești sensibilă la antibiotice poți să înghiți sau să mănânci 1 - 2 căței de usturoi. ( Dacă vrei să nu-ți miroase gura a usturoi, atunci taie un cățel de usturoi în bucățele mici de mărimea unor pastile și înghite-le, vezi să fie bucățele mici ca să nu te îneci )

| Fumiko a răspuns:

Doar cand tusesti te doare in piept,fiindca simptomele care le-ai spus tu sunt si la pneumonie,oboseala, tuse, dureri toracice, frisoane, calduri... daca nu poti lua un parasinus.Multa sanatate.

| BeliveinJesus a răspuns:

Decasept 4 pe zi, parasinus 3 pe zi, ceai fierbinte, masaj sprâncene (sinusuri) citrice multe, pune intr_un ciorap sare, pune_o la cuptor la încălzit și o pui pe piept. Atenție dacă e prea fierbinte mai pui o bluza peste tine si după aceea sarea. Te mai poți pune în cadă pe un scaun si cu picioarele intr_un lighian si dai drumul la apa calda. Dai drumul la apa din ce în ce mai fierbinte până când simți că îți vine să urinezi. Atunci faci si după imediat de ștergi pe picioare si pui doua perechi de ciorapi si pantaloni de casa destul de grosi.

Dacă faci astea în 2-3 zile nu mai ai nimic, unele sunt pastile, altele leacuri babesti dar toate merg testate de mine de fiecare dată când am avut răceală.(cam odată la 2-3 ani).

| Crs_Cristi_1995_T4Ic a răspuns:

Strepsils, teraflu, nurofen express și tusocalm. vezi poate te ajuta acestea. pe mine m-au ajutat