| AlinaGeorgiana01 a întrebat:

Hey TPU.Revin cu o intrebare foarte importanta.Care este inlocuitorul pentru diprophos (injectie)? Va rog daca stiti spuneti-mi.Nu se mai gaseste diprophos, iar tatal meu are tratament cu diprophos.Intrebarea se adreseaza cunoscatorilor.Multumesc anticipat.kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Buna! Diprophos este un produs comercial al carei substanta activa este BETAMETAZONA. Cauta in farmacii un produs comercial care sa contina betametazona. Celestone e un astfel de produs comercial. Inainte de administrare mergi la medicul tatalui tau. E posibil ca doza per fiola sa fie diferita de la un preparat la altul, iar tatal tau are nevoie de o anumita doza la un anumit interval de timp. Oricum, mai cauta prin farmacii sau comanda-l pe internet. Uite, de exemplu in farmaciile Dona inca se mai gaseste: http://www.farm.ro/medicamente/diprophos-7mg-1ml-susp-inj-x-5fi.html
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stiu ca nu se mai fabrica deoarece era daunator sanatatii. Facea bine pe de o parte, iar pe de alta parte, mananca calciu din organism.Trebuie sa mergi la un medic de specialitate sa iti recomande ceea ce considera el ca este mai bun pentru tatal tau.Sanatate!

| Maariiaa a răspuns:

Poți primi informații greșite care pot face rău tatălui tău și îți recomand să ceri sfatul unui medic care este în adevărata măsură să spună ce este bine. Majoritatea răspunsurilor date aici sunt date de plictiseală, la mișto, sau doar pentru fundițe cu informații greșite sau neînțelese. Nu este de joacă cu informațiile de genul ăsta.

Numai bine.