| IceKitty18 a întrebat:

revin cu o intrebare. Nu sunt o persoana care consuma cafea, ce beau este frappe si cappucino. De ce in aproape toate dietele dimineata scrie cafea? Am citit pe internet ca este benefica organismului si ca previne un tip de cancer. Foarte multe persoane din grupul meu o beau dimineata de dimineata, i.am intrebat de ce si toti au spus ca nu isi pot incepe bine ziua fara laughing. Deci pana la urma care este cafeaua aceea buna si de ce trebuie consumata? Ca am inteles ca Ness-ul nu e bun. Multumesc ( o sa dau fundita)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CVane a răspuns:

Cafeaua e ca tutunul,deci iti recomand sa nu consumi,eu nu consum si nici nu mi-as dori,iti da o mica putere dupa ce o bei,dar asta e doar o fantezie,pentru ca dupa cateva ore, te vei simtii mult mai obosit, sa nu mai zic ca te obliga sa o consumi zilnic, sau altfel, ca si prietenii tai nu iti poti incepe bine ziua.

| Marghy a răspuns:

Cafeaua ofera energie si este o buna sursa de antioxidanti. Este un energizant sanatos si este recomandata in dietele de slabire deoarece mareste metabolismul ( arderile caloriilor ). Vorbesc despre cafeaua simpla, facuta acasa, nu cea cumparata de la aparat sau de la Starbucks. Acelasi efect il au ceaiul verde si ceaiul negru, le poti incerca daca nu iti place cafeaua sau daca nu preferi multa cofeina.
Una peste alta, cafeaua consumata in moderatie este benefica organismului si previne anumite tipuri de cancer. Nu iti recomand totusi sa o bei daca ai sub 14 ani. Sper ca te-am ajutat!