| FunkySmile a întrebat:

Hi. La varicela dupa ce faci cojite, desi nu ti-au cazut toate mai poti fi contagios?big grin Dupa 10 zile mai esti contagios? big grinbatting eyelashes Cam cat dureaza pana trece varicela? Si dupa cat timp poti intra in contact cu persoanele din jur big grin?
Peace kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varicela esti contagios 3 zile inainte de aparitia eruptiei si 14 zile de la aparitia eruptiei. Nu conteaza cate cojite au cazut, asta este legata doar de semnele care iti vor ramane daca nu stai in casa pana cad toate cojitele. Dupa 10 zile de la aparitia eruptiei esti inca contagios. varicela trece in aproximativ 21 de zile de la aparitia eruptiei. Este foarte important sa nu intri in contact cu persoanele din jur 14 zile (asta daca esti responsabil si nu vrei sa-i infectezi si pe altii).

2 răspunsuri:
| lookingforlove a răspuns:

Varicela e contagioasa pentru persoanele ce nu au mai avut-o^ in rest, daca familia ta a avut-o: no problemwinking ea tine aproximativ 2 saptamani, in unele cazuri mai mult. nu te teme, daca nu au cazut deodata toate cojitele, vor cadea in curandwinking dupa 2 spt jumate poti intra in contact cu altii, dar ingeneral... daca cunoscutii deja au avut-o, nu-i nici o problemawinking

| bella98 a răspuns:

Eu stiam ac trebuie macar 2 saptamani jumatate ca sa nu mai ai nici o cojitastraight face funda?big grin