| ANDREEA111 a întrebat:

Imi vine sa vomit, ce remedii trebuie sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cåpåċεl a răspuns:

Pai incearca sa mananci o lamaie si o sa-ti treaca.

9 răspunsuri:
| marionettetolife a răspuns:

o pastila de emetostop

| NothingImportant200 a răspuns:

Incearca o felie de lamaie dar nu trebuie sa o mananci cu greata pentru ca asa iti faci rau. O mesteci pur si simplu fara niciun ' sentiment'. S-ar putea sa-ti treaca, dar daca nu, incearca sa vomiti. Si mie mi s-a intamplat.

| IePuRaShUtAu a răspuns:

Un sfat bun bea zeama de lamaie. Funda:X:X

| daηă a răspuns:

Bea niste apa cu lamaie.

| DerFinne a răspuns:

Du-te la baie, baga-ti degetele pe gat, vomita, dup-aia tii regim vreo 3 zile si iti reviiwinking dar daca tot te simti rau dupa ce vomiti, n=ar fi rau sa te duci la doctor happy Funda?!

| mgtow a răspuns:

Du-te si stai pe wc pana dai tot afara.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Metoclopramid

| Zenithf a răspuns:

Vezi ca asta poate fi o reactie naturala de aparare a organismului, cand ai mancat ceva stricat. In cazul asta, este cel mai bine sa dai totul afara, cum zice si @Schumacher, si apoi sa tii un regim de recuperare, carne de pui fiarta, legume fierte, supa de galusti ca la cei care au avut o toxiinfectie alimentara.
Se poate de asemenea sa fie din alte cauze, daca iti vine starea asta "din senin", nu are legatura cu mancarea sau cu raul de masina/mare/avion, etc atunci poate sa fie o infectie sau o alta boala a organelor aparatului digestiv sau altor organe din cavitatea abdominala, caz in care va trebui sa mergi la spital sa iti faca, pentru inceput, ecografie si alte investigatii, apoi sa trateze boala de care suferi.

| mete a răspuns:

Prea multa mancare