| IdNo a întrebat:

In ce fel influenteaza organismul producerea de dopamina? Pot fi efecte negative pentru neuroni sau organism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Dopamina susține starea de alerta, stimulează inima sa pompeze mai mult sânge către rinichi, plămâni și mușchi. Când lipsește din organism, apar tulburările hormonale și instabilitatea sau afectarea funcției motorii prin instalarea parkinsonismului. În deficit sau în exces, acest neuromediator duce la hiperkinezie sau în invers, la somnolenta excesiva. Acest neurotransmitator are rolul de a transmite informația din creier în restul corpului pentru a îndeplini corect funcția de mișcare și mai are rolul de a menține starea de veghe. Pentru cei "slabi de injma", batrani sau persoane depistate cu hipertensiune (din orice motiv) excesul este nociv. Unui asemenea om îi poate ceda miocardul sau I se pot leza vasele de sânge cu efecte devastatoare în zona craniana.

| Tiopevuz a răspuns:

Dopamina este in legatura directa cu creierul, ea iti regleaza starile de spirit, activeaza metabolismul, iti poate spori placerea, euforia, nivelul de concentrare etc. Nu cred ca are efecte negative

| CristinaIordache a răspuns:

Dompamina iti da energie si te motiveaza sa fii activ.
https://www.reddit.com/......e_balance/

Singurul lucru rau care se poate intampla este sa scada nivelul de serotonina si cel de dopamina sa ramana mai sus. Atunci poate sa apara anxietatea si depresia.

Acesti hormoni sunt influentati de mai multe lucruri precum stilul de viata, alimentatie si nivelul de activitate fizica.
De exemplu, dpdv al alimentatiei, fructele sunt un exemplu de alimente care mentin ridicat nivelul de serotonina. Altfel spus, te fac fericit.
http://nutriblog.ro/274/alimente-care-imbunatatesc-dispozitia.html