| anonim_4396 a întrebat:

In timpl alaptarii ciclul menstrual este regulat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De multe ori e neregulat, dar abaterile nu sunt foarte mari (3-5 zile). Abaterile mai mari impun vizita la ginecolog.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu neaparat! sa nu faci greseala pe care o fac unele mamici, aceea de a considera alaptarea mijloc de contraceptie! multe s-au pacalit asa.

| tee a răspuns:

In timpul alaptarii menstruatia de obicei nu se produce. Exista insa cazuri, cand vine "mica menstruatie" cam la doua saptamani dupa nastere, care este de fapt o "mare menstruatie", pentru ca tine destul de mult (la mine a tinut 3 saptamani), dupa care nu mai vine cam cat timp alaptezi, teoretic. Practic poate sa vina dupa 6 luni, cand inca alaptezi, iar cantitatea de lapte sa scada. Iti spun din experienta propie. Nu este o regula, exista cazuri si cazuri.

| MikyMi a răspuns:

Buna! De obicei in timpul alaptarii, ciclul menstrual nu vine. Sau cel putin asa e la majoritatea mamicilor care isi alapteaza bebelusi doar cu lapte matern, fara ceaiuri sau lapte praf... urmand sa vina cand il intarci pe bebe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bebe al meu are 1 an si o luna si mie mi-a venit ciclul luna trecuta pe data de 11 luna asta nu mi-a venit deci intarzie de vreo 15 zile se poate sa fi ramas gravida sau o fi de la alaptat

| giangialina a răspuns:

Salut! eu am nascut acum 5 luni, dintre care 3 am alaptat.in timpul alaptarii nu mi-a venit menstruatia. dupa ce nu am mai alaptat, mi-a venit.