| DelliaRennata a întrebat:

In urma unui tratament cu antibiotic am făcut o candidoza vaginală, mi-am luat tratament dar întrebarea mea este : dacă fac un test de sarcina, candidoza poate influența in vreun fel rezultatul testului? Sa aștept sa treacă și sa îl fac după sau îl pot face și acum? Mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Foarte slabe sanse, testul cauta alte molecule in urina.

| DrLove18 a răspuns:

Te-as sfatui sa iei un tratament adecvat pentru candidoza - cea mai buna varianta sunt ovulele - iar dupa aceea, sa faci testul de sarcina intrucat din cauza infectiei poate aparea un rezultat fals pozitiv/negativ. O zi buna!