| SunsetTrance a întrebat:

Intr-o combinatie de 10.000 UI de vitamina D3, impreuna cu 100 mcg (micrograme) de vitamina K2 Mk-7, exista riscul aparitiei cheagurilor de sange?

Intreb asta deoarece prea putina vitamina K2 atunci cand iei D3 poate duce la calcefierea arterelor (se aduna pe peretii vaselor de sange, sau, mai rau, in jurul inimii).

Iar prea multa vitamina K2 atunci cand iei D3 poate duce la aparitia unor cheaguri periculoase de sange, care pot duce la AVC sau infarct, etc; intelegeti voi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Adutzu2 a răspuns:

Pentru a evita acest risc, cel mai bine ne expunem la soare, minim 10 minute de cateva ori pe saptamana pentru vitamina D. Degeaba luam noi mii de unitati pe zi din suplimente. Vitamina D este transformata de o enzima intr-un metabolit care se depoziteaza in ficat. Atunci când este nevoie, o parte din forma de depozit a vitaminei D din ficat este transportată la rinichi, unde o altă enzimă o converteşte într-un metabolit puternic al vitaminei D, care este numit 1, 25D. Acesta esta folosit de organism. Doua lucruri au un impact negativ in metabolizarea 1.25D. Calciul prea mult in sange si proteina animala.