| AvalohAlyn a întrebat:

Korill (ulei de krill)sau ulei de ficat de cod? Care-i mai bun si de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| TincutaNitu a răspuns:

Depinde cum privesti lucrurile. Krill-ul este un crustaceu cu durata scurta de viata, care nu are timp sa acumuleze substante nocive, precum mercurul. Totodata, nu exista studii care se intind pe o perioada indelungata de timp pentru a sustine superioritatea uleiului de krill. Uleiul din ficat de cod beneficiaza poate de mai multa publicitate. Asta nu inseamna ca nu este bun, dar nu este esential (decat in cazul unui deficit nutritional).

Cel mai bine ar fi sa consumi alimente bogate in Omega 3: peste, nuci, seminte de in, seminte de chia, seminte de canepa si sa reduci consumul de uleiuri vegetale bogate in Omega 6. Trebuie sa existe un echilibru intre acesti acizi grasi. De asemenea, excesul dauneaza chiar daca e vorba de un supliment/aliment cu beneficii.