| alma200033 a întrebat:

La analize acele sunt noi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate acele sunt de unica folosinta. Nu se mai folosesc ace sterilizatea care erau de metal. Astea de plastic sunt atasate la fiecare siringa si se arunca o data cu siringa dupa folosire.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este lege care spune ca trebuie sa fie noi, atunci scoase din folie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ce crezi... nu suntem chiar un trib din Africa

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În mod normal, da. Obligatoriu! Seringile sunt sigilate într-un blister, iar acele se găsesc alături în niște dispozitive din plastic.

| Freya1 a răspuns:

Intotdeauna trebuie sa fie noi si sterile

| Donsavas a răspuns:

Asa ar trebui sa fie iar tu când alegi sa apelezi la o firma, ar trebui sa verifici acest acest lucru

| xerxes1 a răspuns:

Daca analizele sunt gratuite si eu mi-as pune intrebarea asta.

| mudokins78 a răspuns:

Nu!, sunt aduse din groapa de gunoi Glina!
Sau de la drogaţi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, in mod normal desface acul in fata ta.

| 1231242 a răspuns:

In teorie da, dar in practica cine stie

| T2LS a răspuns:

Legea spune clar că acele nu trebuiesc refolosite la mai mulți pacienți pentru că intră în sânge și bolile se pot transmite, dar uneori se întâmplă, din păcate, să fie refolosite și așa apar probleme în sistem. Dar, da, de cele mai multe ori sunt noi.

| PIPER23 a răspuns:

Acele sunt sterile!
In Romania nu stiu.

| cascadoryes a răspuns:

Da.Daca faci analize ai sa vezi ca scoate acul si seringa din țiplă.

| Legendaryromania a răspuns:

Da,nromal!