| SorinelCopilu a întrebat:

La ce foloseste clorura de sodiu NaCl 0.9%?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lovelypeaches100 a răspuns:

NaCl este sare de bucatarie, daca te referi la perfuzie, are doar scopul de a te hidrata, probabil ai ceva intoxicatie, si se foloseste ca sa te faca sa mergi la baie cat mai mult, ca sa elimini intoxicatia. Perfuzia intra in sange, rinichii filtreaza sangele, si apoi elimina ce este de eliminat prin urina. E foarte probabil sa ai mai multe perfuzii intr-o zi, asta e pentru ca rinichii filtreaza aproximativ 200 de litri de lichide pe zi, majoritatea fiind sangele, din nou si din nou.

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Daca o pui simpla, este pentru hidratare. Se mai poate folosi pentru a dizolva diverse fiole si a le administra

| sierra1 a răspuns:

Ai văzut, sarea a ajuns nu numai in bucate...

| Donsavas a răspuns:

Este pentru o mai bună hidratare si absorbție a nutrientilor introdusi în perfuzie

| WhiteLife a răspuns:

Clorura de sodiu este sarea de bucătărie. In concentrații așa mici poate fi vorba despre izotonizant pentru o perfuzie sau preparate injectabile, dar nu cred că se poate spune sigur.

| DrBianca a răspuns:

Pentru hidratare, în perfuzii intravenoase. In caz de deshidratari produse de exemplu de varsaturi abundente.
Si se foloseste si pentru diluarea unor substanțe injectabile.