| soffie a întrebat:

La ce interval de zile se spala hainele purtate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Pantalonii este bine să fie curăţaţi după patru purtări, în timp ce tricourile şi cămăşile, zilnic. Pentru a proteja pielea, dar şi ţesătura, evitaţi clorul şi detergenţii cu parfum puternic.

Sursa: http://www.evz.ro/......60340.html

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tricourile, camasile, bluzele care se poarta pe piele, maieurile, puloverele care se spoarta direct pe piele, bustierele, sutinele se spala dupa fiecare purtare (adica dupa ce le-ai dezbracat prima data se spala, nu se mai imbraca la loc). pantalonii, blugii, puloverele pe care nu le porti direct pe piele, jachetele se spala dupa 4-5 purtari. Paltoanele, gecile cam dupa o luna-doua de purtare. Sacourile se spala (sau duc la curatatorie) dupa 10-15 purtari maxim. Chilotii, ciorapii, sosetele se schimba la 12-14 ore. Pijamau se schimba la 3, maxim 4 nopti.

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Eu nu iau o haina decat o singura data si apoi o spal!
Fac exceptie doar paltoanele sau gecile, pe care le iau si de mai multe ori, numai ca intre timp le las pe balcon la aerisit!
Depinde de fiecare, mai ales daca esti la scoala, cum stai acolo 6-7 ore, e clar ca transpiri si cand vi acasa trebuie sa bagi la spalat hainele respective!

Răspuns utilizator avertizat
| superdorex a răspuns:

Lenjeria intima e important, adica se schimba zilnic...in rest basta ca ai haine de schimb!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Zilnic, exceptie fac paltoanele si gecile.